DünyaGündem

Koronavirüs salgınında daha kötü günler bizi bekliyor!

İlk koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, mutasyonlu virüsün tüm dünyaya hızla yayıldığı bir dönemde, en kötü senaryoların daha yaşanmadığını dile getirdi. Yaptığı açıklamalarla, koronavirüs salgınında daha kötü günler görebileceğimize işaret eden Uğur Şahin, her şeye hazırlı olmamız konusunda bazı uyarılarda bulundu;
Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 yıl önce pandemi ilan ettiği korona virüsün, dünyayı gelecekteki durumlara karşı hazırladığını savundu.

‘Üç ay içinde aşılanmalı’

Koronavirüsün, karşılanabilecek en kötü salgın olmadığını belirten Prof. Dr. Şahin, gelecekteki pandemilerin çok daha yıkıcı olabileceğini, hazır olmanın bu noktadaki en kritik konu olduğunu vurguladı. Dünyanın hala aşı dozlarına ulaşmayı beklediğini söyleyen Şahin, “İlaç üreticileri ve hükümetlerin amacı, aşı geliştirildikten sonra tüm dünyayı üç ay içinde aşılayabilecek bir üretim kapasitesine ulaşmak olmalıdır” dedi.

‘Yeterli doz üretmemiz gerekiyor’

Prof. Dr. Şahin, “Dünya üzerindeki nüfusa yetecek kadar doz üretecek kapasiteye sahip değildik. Bunun değişmesi gerekiyor. Yalnızca hızlıca aşı geliştirmek için değil, yeterli aşı üretmek için de hazır olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gerek üretim kapasitesinde yaşadığı sıkıntılar, gerek yan etkilerle ilgili endişeler nedeniyle AstraZeneca aşısı Avrupa’daki teslimatlar konusunda geriye düştü. Bu noktada Pfizer-BioNTech aşısı bir kez daha ön plana çıktı. Pfizer-BioNTech’in yılın ikinci çeyreğinde AB’de 400 milyon doz aşıda pay sahibi olması bekleniyor.

‘2022’de hedef üç milyar doz’

Avrupa nüfusunun yüzde 7’si, ABD nüfusunun ise yüzde 19’u en az 1 doz aşı olmuş durumda. Şahin, aşı üreticilerinin gelecek yıl tüm dünyaya yetecek dozu sağlayacağını düşünüyor. Pfizer-BioNTech’in 2022 için koyduğu yıllık hedef 3 milyar doz olarak öne çıkıyor. Ortaklıklara açık olduğunu belirten Şahin, “Ancak sadece onlara bağlı kalamayız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir