Gündem

Restoran ve kafeler için flaş gelişme! “Ramazan ayı sonuna kadar..”

Koronavirüs salgını kapsamında bir dönem vaka sayılarını 5 bin bandına kadar geriletebilen ülkemizde 1 Mart tarihi itibariyle kademeli normalleşme başlamıştı. Ancak artış gösteren vaka sayıları herkesi tedirgin ederken, Gazeteci Candaş Tolga Işık tarafından flaş bir açıklama yapıldı.

Gazeteci Işık, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında restoran ve kafelere Ramazan ayarı geleceğini duyurdu. Yapılan denetimlerde restoran ve kafelere getirilen yüzde 50 kapasite kuralına çoğu işletmenin uymadığı ifade edilirken, bu konunun ilk kabine toplantısında ele alınacağını belirtti.

VAKA SAYILARI 15 BİNİN ÜZERİNDE

1 Mart tarihinde kaldırılan koronavirüs kısıtlamalarındaki vaka sayısı 11 bin civarında seyrediyordu. Ancak dün açıklanan koronavirüs tablosunda vakaların 15 bin 82 olarak açıklanması herkesi tedirgin etti.

KISITLAMALAR GERİ GELECEK Mİ?

Vatandaşlar her geçen gün artış gösteren vakaların yeniden kapanmaya neden olup olmayacağını merak ederken, Cumartesi günleri açıklanan koronavirüs risk haritasının açıklanmadığı görüldü. 15 Mart Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında ele alınacak konu sonrasında risk haritasının yayımlanacağı ifade edildi.

RAMAZAN AYI SONUNA KADAR SADECE PAKET SERVİS

Işık, açıklamasında Ramazan ayı sonuna kadar paket servisin gündemde olabileceğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Restoran, kafe, vb… denetimlerinde büyük oranda yüzde 50 kapasite kuralına uyulmadığı tespit edildi. Muhtemelen ilk Kabine toplantısında bu durum il bazında hasta sayılarıyla gündeme gelecek ve Ramazan ayı sonuna kadar yine sadece paket-siparişe dönülmesi değerlendirilecek!”

Konunun kısa süre içerisinde sosyal medyada yayılması ile birlikte, vatandaşların bir kısmı restoran ve kafelerin en azından Ramazan ayı boyunca paket servise dönmesini talep ediyor. Bu şekilde Ramazan ayı iftar ve sahur davetlerinin önüne geçilebileceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir