Genel

Çevre ve Şehircilik Bakanı duyurdu! Otopark yönetmeliği ay sonunda yürürlüğe giriyor!

Ay sonu itibariyle yürürlüğe girecek. Bu çerçevede 80 metrekareye kadar 3 daireye bir otopark, 80-120 metrekare arası 2 daireye bir otopark, 120-180 metrekare arası her daireye bir otopark ve 180 metrekare üzeri de her bir daireye 2 otopark yapma zorunluluğu getiriyoruz"

Bu ay sonunda yürürlüğe girecek olan otopark yönetmeliğine ilişkin detaylar Bakan Kurum tarafından aktarıldı. Bakan yapmış olduğu açıklamasında, ay sonunda yönetmeliğin yürürlüğe gireceğini resmen duyurdu. Bir kanala konuk olarak katılan Murat Kurum, otopark yönetmeliğine ilişkin detayları aktardı.

TÜM GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI

Otopark yönetmeliğine ilişkin tüm görüşmelerin tamamladığını kaydeden Bakan Kurum, yönetmeliğin artık bu ay sonu itibariyle yürürlüğe gireceğini duyurdu. Konuyla ilgili detayları aktaran Murat Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Ay sonu itibariyle yürürlüğe girecek. Bu çerçevede 80 metrekareye kadar 3 daireye bir otopark, 80-120 metrekare arası 2 daireye bir otopark, 120-180 metrekare arası her daireye bir otopark ve 180 metrekare üzeri de her bir daireye 2 otopark yapma zorunluluğu getiriyoruz”

BELEDİYELER DE OTOPARK YAPACAK

Açıklamasına devam eden Bakan Kurum, otopark yönetmeliğine ilişkin ilçe belediyelerin de bölge otoparkı yapma zorunluluğunda olduklarını duyurdu. Açıklamasına devam eden Bakan, “İlçe belediyelerine bölge otoparkı yapma zorunluluğu getiriyoruz. Eğer parselinde vatandaş otoparkını yapamıyorsa belediyeye bununla ilgili ücretini yatırıyor. İlçe belediyelerimizde 3 yıl içerisinde bölgelerinde bölge otoparklarını yapacaklar” dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE TOGG

Elektrikli araçlar için de önemli bir sürecin başladığını aktaran Bakan, sözlerine şu şekilde son verdi:

“2023’e kadar 20 daireye bir tane, 2023’ten sonra da kapasitenin yüzde 5 oranında şarj istasyonlarına ayırma zorunluluğu getiriyoruz.AVM’lerde şu anda yüzde 5 olan elektrikli şarj istasyonlarına ayrılan oranı 2023’ten sonra yüzde 10’a çıkarma zorunluluğu getiriyoruz. Buna bir nevi yerli otomobilimiz TOGG’ye hazırlık diyebiliriz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir