Gündem

Seyahat ve sokağa çıkma yasağı için kriter açıklandı! Kısıtlamalar geri mi geliyor?

Türkiye 1 Mart tarihi itibariyle normalleşme adımlarını atmaya başladı. Ancak 1 Mart tarihinden itibaren artış göstermeye başlayan vaka sayıları tedirgin edici bir boyuta gelince, gözler bugünkü kabine toplantısına çevrildi. Seyahat ve sokağa çıkma yasağı gelecek mi? Var olan kısıtlamalar artırılacak mı?

Gelen bir son dakika haberine göre yasakların hafifletilmesiyle birlikte artış gösteren vakalar gözlerin kısıtlamalara çevrilmesine neden oldu. Vakaların artmasına rağmen, hastanelerde yatışta herhangi bir yükselişin görülmemesi sebebiyle, özellikle büyükşehirlerde normalleşme adımları devam edecek.

HARİTA BUGÜN GÜNCELLENECEK

Türkiye’nin il il risk haritası, bugün kabine toplantısı ile birlikte güncellenecek. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 günde bir değerlendirme yapılacağını belirtmişti. Bugünkü kabine toplantısında da normalleşme adımları ve vakaların değerlendirilmesi yapılacak.

VAKA SAYILARI 20 BİN BARAJINI GEÇMEDİ

Bilim Kurulu son toplantısında mavi ve sarı illerin dışında kalan illerde seyahat yasağını gündeme getirdi. Ancak hükümet vaka sayılarının 20 bin barajını aşmadığı için bu yasağa sıcak bakmadığı belirtildi. Bununla birlikte İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde hastanelerin kapasiteleri zorlanmadığı için şu an için yasakların artırılması düşünülmüyor.

15 BİNLİ RAKAMLAR SÜRPRİZ DEĞİL

Son dönemde meydana gelen artışları değerlendiren uzmanlar, Bursa hariç, Marmara bölgesinde ciddi bir artışın görüldüğünü ve bunun sebebinin mutasyon olduğunun altını çizdi. 65 yaş üstü vatandaşların ikinci doz aşıları kısa sürede tamamlanacak. Bu şekilde hastaneye yatışlarının daha da azalacağı ifade ediliyor. Yasakların kalkmasıyla birlikte 2 haftalık süreç içerisinde vakaların artış göstermesinin sürpriz olmadığı ifade edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir