Gündem

Son dakika açıklandı! 2021 fitre miktarı ne kadar?

Gelen bir son dakika haberine göre Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı için verilecek olan fitre miktarını açıkladı. Vatandaşların merakla beklediği miktar, bu yıl için 28 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

Konuyla ilgili beklenen açıklama Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapıldı. 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre içerisindeki fitre miktarı 28 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

28 TL OLARAK BELİRLENDİ

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantı sonrasında 2021 yılı fitre miktarı için şu açıklama yapıldı:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır. Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir”

2020 FİTRE MİKTARI NE KADARDI?

2021 yılı fitre miktarı belli olduktan sonra 2020 miktarı merak konusu oldu. Halk arasında da fıtır sadakası olarak ifade edilen fitre 2020 miktarı olarak 27 TL olarak belirlenmişti.

FİTRE NE ZAMAN VERİLMELİDİR?

Fitre, Ramazan Bayramı’na ulaşan ve temel ihtiyaçlarının dışında bir miktar mala sahip olan Müslümanları yerine getirmekte yükümlülükte olduğu bir ibadettir. Bu ibadetin, bayram namazı öncesinde verilmesi uygun olacaktır. Bayram namazından birkaç gün önce de verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir