Gündem

Alarm verildi! Kırmızı olacak iller açıklandı!

Koronavirüs tedbirlerinin 1 Mart tarihi itibariyle gevşetilmesi ve normalleşme adımlarının başlatılması sonrasında vaka sayılarının artış göstermesi herkesi tedirgin ediyor. Kısıtlama ve tedbirleri belirleyen koronavirüs risk haritası bugün kabine toplantısı sonrasında güncellenecek. Ancak açıklana son verilere göre İstanbul dahil 9 il için resmen alarm durumuna geçildi.

Koronavirüs risk haritasında iller 4 kategoriye ayrılmıştı. Buna göre kısıtlamaların devam ettiği Çok Yüksek Riskli (Kırmızı) İller kategorisinde bugün 10 ilin daha geçeceği tahmin ediliyor.

10 İLDE DURUM KÖTÜ

İstanbul dahil 9 ilde turuncudan kırmızıya geçilmesi bekleniyor. Bu iller ise, “İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Mersin, Kilis ve Artvin” olarak ifade edildi. Konuyla ilgili açıklama ve güncel koronavirüs haritası bugün kabine toplantısı sonrasında yayımlanacak.

HARİTA BEKLENİYOR

İllerin vaka sayılarına göre aldığı renkler, uygulanacak olan tedbir ve kısıtlamaları belirleyecek. Bu kapsamda İstanbul ve beraberindeki 9 ilin turuncu renkten kırmızı renge geçeceği belirtiliyor. Konuyla ilgili açıklama bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenecek olan kabine toplantısı sonrasında belli olacak.

KIRMIZI İLLERDE HANGİ TEDBİRLER UYGULANIYOR?

Yaklaşık 2 haftada bir güncellenecek olan koronavirüs risk haritasında kırmızı renkte olan illerde şu tedbirler uygulanıyor:

HANGİ İLLER KIRMIZI?

Açıklanan son haritaya göre kırmızı olan iller: Adıyaman Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir