Eğitim

Okullar yeniden kapanacak mı? Risk haritası değişiyor!

Koronavirüs salgının son dönemlerde vatandaşlar en çok açıklanacak olan risk haritasını merak ediyor. Salgın sebebiyle okulların 2. dönemdeki yüz yüze eğitimine yeni başlaması, açıklanacak yeni risk haritasıyla birlikte kapanacak mı? sorusunu gündeme getirdi. Bir süredir artış gösteren vakaların dün 13 bin bandında seyretmesi veli ve öğrencileri tedirgin ediyor.

Sağlık Bakanlığı 2 haftada bir tüm Türkiye için açıklanan koronavirüs risk haritasını bugün yenileyecek. Ancak uzmanların açıklanan son verilere göre yaptığı değerlendirmelerde turuncudan kırmızıya geçecek olan illerin sayısının artacağını ifade ederken, mavi ve sarı renkli illerin sayısının da azalacağının altını çiziyor.

OKULLARDA SON DURUM NE?

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, risk durumunun artması, okullar tekrar kapacak mı? sorusunun sorulmasına neden oldu. Yüz yüze eğitime devam edilmesi ya da ara verilmesi konusunun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak olan kabine toplantısı sonrasında belli olacak.

OKULA BAŞLAYAN SINIFLAR

2 hafta önce düzenlenen toplantı sonrasında düşük ve orta riskli olan tüm illerde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde detaylar belli olmuştu. Turuncu ve kırmızı (Çok Yüksek ve Yüksek Riskli) iller içerisinde olan illerde ise, 1, 2, 3 ve 4. sınıflarla 8 ve 12. sınıf öğrenciler yüz yüze eğitime başlamıştı.

OKULLAR KAPANABİLİR Mİ?

Son dönemlerde mutant koronavirüsün etkisini göstermesi ile birlikte bazı illerde okullara kısa süreli aralar verildiği haberleri gelmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında il hıfzıssıhha kurulları ve valilerin kararı ile birlikte, illerdeki risk durumunu değerlendirerek, özel karar verilebileceğinin altını çizmişti.

RİSK HARİTASINA GÖRE KARAR VERİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın yayımlayacağı risk durumu haritasına göre okullar için yeni kararlar verebilir. Son haritaya göre mavi, sarı ve turuncu illerin kırmızıya dönmesi durumunda öğretimlerine bir süre ara verilebiliyor. Konuyla ilgili kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir