Ekonomi

Aboneleri yakından ilgilendiriyor! Su faturalarıyla ilgili flaş gelişme!

Aboneleri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Su faturalarına ilişkin özellikle Ankaralıları ilgilendiren bir teklif gündemde. Buna göre "Kademeli Su Faturası" uygulaması kapsamında fiyatların kademeli olarak değişmesi bekleniyor. Detaylar haberimizde..

Teklifi sunulan uygulama kapsamında konut tipi aboneliklerde metreküp birim fiyatı 5 TL olan ücretin 7,5 TL, 15 metreküp üzeri için 9 TL’ye, sosyal destek alan ailelerin su fiyatının 1 TL’ye düşürülmesi amaçlanıyor.

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne teklif sundu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kuraklık ve küresel ısınma sebebiyle, su israfının önüne geçmek için sunduğu teklif, mecliste parti grupları arasında tartışmaya neden oldu.

OY ÇOKLUĞU İLE ERTELENDİ

AK Parti ve MHP gruplarının konuyu halk oylamasına sunulmasını önerdiği teklif, gelecek ay görüşülmek üzere ertelendi. Konuyla ilgili parti grupları birtakım açıklamalarda bulundu.

TEKLİF ANKARA HALKININ BÜTÇESİNE ZARAR VERECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, şunları söyledi:

“Sayın Mansur Yavaş, yerel seçimlerde suya indirim yapacağı yönünde defalarca vaatlerde bulundu. Ancak göreve geldiğinden itibaren 3 defa suya zam içeren teklifi meclise sundu. Şimdiki teklifin içeriğinde 10 ile 15 metreküp kullanım arasına yüzde 50, 15 metreküpten fazla kullananlara da yüzde 80 oranında artış var. Yani kademeli su tarife teklifi, fahiş miktarda zam içeriyor. Teklifin Ankara halkının bütçesine zarar vereceğini düşünüyoruz. O yüzden sandık konulsun vatandaş yüzde 50 ile yüzde 80 zammı kabul ediyor mu, etmiyor mu görelim. Ankara halkı onaylarsa diyeceğimiz bir şey yoktur. Sonuçta biz Ankara halkının vekaletiyle mecliste görev yapıyoruz”

VERİLER 2019’A AİT

MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan teklifteki verilerin 2019 yılına ait olduğu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer tasarrufla ilgili bir adım atılacaksa öncelikle kayıp ve kaçak oranlarını azaltmalı. Teklif edilen tarife tasarruftan ziyade gelir odaklı. Teklif, aynı zamanda sosyal yardım alan ailelere de indirim yapılmasını içeriyor. Böyle olunca biz zam yapılmaması, Ankaralının cebine yeni bir maliyet gelmemesi için çaba sarf ederken sosyal yardım alan ailelerle ilgili de bir karar vermek zorunda kalıyoruz. Sosyal yardım alan aileler tabii ki en ucuz tarifeyi kullansın, elbette biz de yardıma muhtaç ailelerin desteklenmesini isteriz. Hatta sadece belediyeden sosyal yardım alan aileler değil gazilerimiz, şehit ailelerimiz, öğrenci evleri ile engelli vatandaşlar da indirimli tarifeden faydalanmalıdır. Ancak önerilen uygulama, bunu yapmamız için yeterli değil. O yüzden ASKİ teklifi hazırlarken, hepsini ayrı ayrı detaylandırıp ona göre meclise sunması gerekiyor. Biz de torba yasa gibi her şeyi bir paketin içerisinde geçirmek zorunda kalmayalım”

ASGARİ ÜCRETLİ ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN TASARRUF EDİYOR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Adnan Bekar, asgari ücretli vatandaşın ödeyemediği için tasarruf ettiğini belirterek, “Muhalefet ‘gizli zam’ diye tepki gösteriyor. Yalnız şöyle bir şey var orada 0 ile 10 metreküp arasında kullanan kısım fiyatları değişmiyor. Asgari ücretli ödeyemediği için tasarruf ediyor. Böylelikle tasarruf eden asgari ücretlinin cebine uygulama olumlu olarak yansıyacak. Tasarrufsuz kullananlara yapacağımız artışla sosyal yardım alan ailenin faturasına da katkıda bulunulmuş olacak. Bu aslında büyük bir şeydir. Hem tasarrufa teşvik hem de sosyal yardım alan ailelere bir müjdeli haber olacak diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

GAZİANTEP VE BURSA’DA DAHA YÜKSEK FİYATLARDAN UYGULANIYOR

CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu, Gaziantep ve Bursa’da bu uygulamanın daha yüksek fiyatlarla uygulandığını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kademeli tarifenin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Teklif için anket yapılmasına ben karşı değilim, kesinlikle yapılsın. Abonelerimizin yüzde 70’i olan kısmı kent genelindeki suyun yaklaşık yüzde 35’ini tüketiyor. Bahçesi olup da yağmur sularını bir yerde depolamak istemeyen, sondaj yapmayarak ağacını abone suyu ile sulamak isteyen kişi fazla ücret ödeyecek. Bu grubun tasarruf etmesini istiyoruz. Bu yüzde 70 oranındaki abonelerimiz kademeli tarifeye ‘hayır’ mı diyecek? Anketin sonucu abonelerin su kullanım oranlarında görülüyor. Yani bu anketin sonucu yüzde 70 çıkar. Çünkü az kullanan az ödüyor, çok kullanan çok ödesin diye oy kullanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir