Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan tedbir kararlarının kaldırılıp kaldırılmayacağına dair açıklamalarda bulundu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı basın toplasında mevcut tedbir kararların kaldırılıp kaldırılmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Kabine Toplantısı sonrasında, uygulamada olan yasaklarla ilgili olarak ”Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneği ve esnaflara yapılan kira yardımları hakkında bazı açıklamalarda bulundu; İşte, Erdoğan’ın bugün yaptığı toplantısından bazı satır başları şöyle;

UYGULANAN TEDBİRLERE BİR SÜRE DAHA DEVAM

Vaka, ağır hasta ve vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz Kabine toplantımızda şehirlerimizi vaka, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre sınıflandırmıştık. Yeni normalleşme tedbirlerini sizlerle paylaşırken şehirlerimizin tedbirlere uyma derecelerine göre hangi sınıfta yer alacaklarına kendilerinin karar vereceklerini söylemiştik. Son iki haftadaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. Kısmi vaka yükselişlerine rağmen bu artışın hastaneye yatış, entübe sayılarına sınırlı bir şekilde yansımasını sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yöneterek süreci yakından takip edeceğiz. Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranarak bu meselenin üstesinden geleceğiz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı mart sonunda bitiriyoruz. 2,5 milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın nakdi ücret desteği ödedik. Normalleşme desteği ile 3.6 milyardan fazla prim mahsuplaşması yaşattık. Salgının başından itibaren verdiğimiz teşviklerin tutarı 80 milyarı buldu. #BizbizeyeterizTürkiyem kampanyasıyla 2 milyar lirayı aşkın yardım topladık ve bu yardımları ihtiyaç sahipleri ailelere taktim ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir