Ekonomi

Kredilerde yeni dönem başlıyor! Detaylar açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde "Ekonomik Reform Paketi"ni açıklamıştı. Bu paket kapsamında yeni bir kredi sistemi hayata geçecek. Canlı kredi takibinin etkin bir şekilde yapılacağı ve erken uyarı ile problemli olan kredi oranlarının düşürüleceği yeni kredi paketinde kredi notu modellerinin kullanılacağı ifade edildi.

Ekonomi Reform Paketi kapsamında, “Kredi Yaşam Döngüsü Projesi” hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Bu proje ile, kredi çekmek isteyenler için kararların doğru verilmesi, canlı kredi takibinin yapılması ve erken uyarı sistemi ile sorunlu olan kredilerin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda şirketlerin olası bir sorunu önden görerek, çözüm yolu bulmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Uygulanması planlanan sistemin nasıl işleyeceği de merak konusu oldu. Buna göre sistem şu şekilde işleyecek:

Canlı kredi takibi etkin bir şekilde yapılacak

Erken uyarı ile sorunlu kredilerin miktarı azaltılacak

Müşteri sistemindeki riskler anlık olarak takip edilecek

Açılabilecek olan kredi limiti ve teminat yapısı anlık olarak izlenebilecek.

Ekonomi Reform Paketi’nin “finansal sektör” başlığının altında yapılan düzenlemelere göre yakın izlemedeki kredilere yönelik yeniden yapılandırma oluşturulacak. Aynı zamanda sorunlu ve problemli olan krediler için girişim sermayesi fonları kurulacak.

RİSKLERE KARŞI TAKİP

Yeni kredi paketi içerisinde erken uyarı sinyalleri ile, riskleri erkenden takip edebilme bulunuyor. Müşterilerdeki değişiklik başta olmak üzere bütün sorunlar anlık olarak yanıtlanabilecek. Bu şekilde firmaların devamlılık ve kredi değerliliği ölçülebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir