Gündem

Validen koronavirüse ilişkin acil durum açıklaması!

2020 yılının Mart ayından beri ülkemizde olan ve her geçen gün canlarımızı kaybetmemize sebep olan koronavirüs salgını tam olarak durdurulamıyor. Öyle ki, 16 Mart koronavirüs tablosunda 16 binden fazla yen pozitif vaka tespit edilmesi üzerine valiliklerden peş peşe kararlar ve açıklamalar geliyor. Son olarak Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’den acil durum açıklaması geldi.

Vali Engin, yapmış olduğu açıklamasında haftalık olarak vakaların ciddi derecede artış gösterdiği Iğdır’da, bulaşın yüzde 70’inin aile içinden kaynaklandığını belirtti.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Özdurhan, Sağlık Müdürü Caner Tazegün ile kritik bir basın toplantısı düzenledi. Burada önemli açıklamalarda bulunan vali, 12 gün önce mavi olan illerden olduğunu ancak, şu anda yüksek riskli iller arasına doğru ilerlendiğinin altını çizdi.

“ACİL DURUM İLAN ETMELİYİZ”

112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki toplantısında açıklamalarda bulunan Vali Sarıibrahim şu ifadeleri kaydederek, acil durum ilan edilmesi gerektiğini belirtti:

“10- 12 gün önce denetimler açıklanırken mavideydik. Yüz bin kişiye düşen vaka sayısında en iyi illerden bir tanesiydik. Fakat süreç içerisinde özellikle aile, akraba ve komşu ziyareti noktasında değerlendirdiğimizde vaka artışlarının yaklaşık yüzde 70’inin aile içindeki bulaş olduğunu gördük. Rakamlar bizi, Iğdır ilini ‘yüksek riskli’ gruba taşıdı. Bugün itibariyle sizlere şunu söyleyebilirim ki saat 17.00 itibariyle burada acil durum ilan etmeliyiz. Hep birlikte tüm kurumlarla Iğdır’da can kaybı olmaması, yeni vaka sayısının ortaya çıkmaması adına bizler denetim adına zaten ayın 17’sinde yine sahada olacağız. Hem dinamik denetimde kurumlar sahada olacak, bizler de sahada olacağız. Çok daha dikkatli olmamız gereken sürece giriyoruz”

MASKE TAKMADA SORUN YOK AMA..

Kent genelinde özellikle kabir ziyaretlerinin de yoğun olduğunun altını çizen Sarıibrahim “İlimizde bu günlerde kabir ziyaretleri var. Hem Aralık ilçesinde hem merkezde hem de köylerdeki mezarlıklarda bazı tedbirler aldık. Jandarma, emniyet ve sağlık ekiplerimiz kabir ziyaretleri noktasında vatandaşları uyarıyor. Biz bugün memnuniyetle müşahede ettik ki maske takmada problem yok. Ama vaka sayılarının ortaya çıkması anlamında aile içinde ortaya çıkan çocuklarla anne babaların etkileşiminden ortaya çıkan vaka artışı söz konusu. İlimizdeki ebeveynleri tekrar tekrar uyarmak istiyoruz. Günlük test sayısı yükselerek devam ediyor. 15 gün sonra burada tekrar ilimizin düşük riskli gruba hatta mavi değil, hiç olmadığı beyaz bir ortama ulaşmasını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir