Gündem

Bilim Kurulundan korkutan açıklama! 1 hafta sonra..

Türkiye’de özellikle son haftalarda artış gösteren ve 5 bin bandından 16 bin bandına kadar artış gösteren koronavirüs vakalarına ilişkin Bilim Kurulu’ndan korkutan bir açıklama geldi. Prof. Dr. Levent Akın, yapmış olduğu açıklamasında bir hafta sonra hastaneye yatışların artabileceğini söyledi.

Açıklama Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın tarafından yapıldı. Akın, yapmış olduğu açıklamasında, “Hastaneye başvurularda artış var; ama yatışlarda çok yüksek bir artış yok. Hastalık semptomatik belirtilerle başlıyor. Belirtileri takip eden 5 ile 7’nci günde bazı kişilerde tablo ağırlaşıyor. Demek ki bir dahaki hafta hastaneye yatışlarda bir artışla da karşılaşabiliriz” ifadesini kullanarak, herkesi tedirgin etti.

HASTANEYE BAŞVURULARDA ARTIŞ VAR

Uzman isim açıklamasında son günlerde hastaneye başvurularda artış olduğunun altını çizdi. Akın, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“Şubat ayında Türkiye’ye giren İngiliz varyantının yayılma, bulaşma özelliği çok yüksek olduğu için Mart ayında eski önlemler, kısıtlamalar sürdürülse bile yine bir şekilde vaka artışı bekleniyordu” dedi. Akın, normalleşme etkilerinin bu hafta görülmeye başlandığını kaydederek, “Şu anda vaka sayıları 15 bine gelmiş belki daha da fazla olabilir. Saptananlar bunlar çünkü. Başvurularda artışlar olduğunu duyuyorum. Hastaneye başvurularda artışlar var; ama yatışlarda öyle çok yüksek bir artış yok. Hastalık belirtileri takip eden 5 ile 7’nci günde bazı kişilerde tablo ağırlaşıyor. Buna bağlı olarak hastaneye yatırıyoruz. Demek ki bir dahaki hafta gerçekten Türkiye’deki tablo ağırlaşmaya gidiyorsa, bir dahaki hafta hastaneye yatışlarda bir artışla da karşılaşabiliriz. Hastaneye yatmak tabii kaybedeceğimiz insan sayısının artma olasılığını gösteriyor”

MUTANT VİRÜSLER SİNSİ SİNSİ ARAYA GİRMEK İSTİYOR

Akın, mutasyonlu virüsün vaka artışlarında etkili olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de şu anda dolaşımdaki mutasyonu virüsün yüzde 50-60’ı İngiliz varyantıdır. Bu yüzden de bunun bulaşmasını çok yüksek olduğunu biliyoruz. Bir takip var. Muhtemelen Mart ayının sonlarına doğru buna ait verileri elde edebiliriz. Çünkü İngiltere’de bu veriler ancak Ocak ayında yayınlanmaya başladı. Bir takibe ihtiyacımız var. Şu anda Vuhan tipi virüsle, meşhur İngiliz tipi virüsün bir karışımını yaşıyoruz. Bu arada sinsi sinsi araya girmek isteyen Güney Afrika mutantı var. O biraz daha sıkıntılı. Şu anda Türkiye’de çok yaygın değil ama o da bir süre sonra yaygınlaşabilir” açıklamasını yaptı.

SINIR 20 BİNDİ

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu’nun son toplantısında iller genelinde hastaneye yatışlarda henüz bir artış olmadığı ve vaka sayılarının 20 bini aşmadığı için seyahat yasağına sıcak bakılmadığı ifade edilmişti. Vaka sayılarının kısa sürede 16 bin barajını geçmesi ve hastane başvurularında artış olması gözleri bugün yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısına çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir