Gündem

Vaka sayılarının arttığı ilde “Sokağa çıkmayın!” çağrısı yapıldı!

İl il açıklanan son koronavirüs verilerine göre Kayseri vakaların en çok arttığı ilk 10 il arasında bulunuyor. Konu ile ilgili Kayseri Valisi Şehmus Günaydın tarafından vatandaşlara “Sokağa çıkmayın!” çağrısında bulunulurken, sokağa çıkan vatandaşlara nedeni sorulduğunda, “Canım sıkıldı” cevabının alındığı ifade etti.

Vali Günaydın, açıklamasında, Kayseri’nin son bir hafta içerisinde en çok vaka artışının yaşandığı ilk 10 il arasında olduğunun altını çizerek, “Vatandaşlarımızın sokağa çıkma nedenlerini sorduğumuzda ‘canım sıkıldı’ diyor. Gerekmedikçe sokağa çıkılmamasını istiyoruz” dedi.

VAKALAR BU YÜZDEN ARTTI

Vakaların artışına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Günaydın, vakaların artma sebebinin tedbirlerden uzaklaşma ve rehavete kapılma olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bunun nedenlerinin başında tedbirlerden uzaklaşmamız ve rehavete kapılmamız geliyor. Bir takım kısıtlamaların kaldırılmasıyla ortaya çıkan hareketliliğin çok fazla olduğunu, virüsün dolaşım hızının ilimizde yukarılara çıktığını üzülerek görüyoruz. Daha önce Kayseri olarak böyle bir durumla karşılaşmış, ele ele vererek bu sorunun üstesinden gelmiştik. Son zamanlarda hastanelerimizin pandemi servisine gelen hastalarımızın sayısında yüzde 80’nin üzerinde artış var. Bu çok büyük bir rakam. Bunun mutlaka aşağı çekilmesi lazım”

“HALA DOĞRU BİLGİ VERMEYEN VAR”

Vali, açıklamasının devamında bazı vatandaşların hala, filyasyon ekiplerine temaslılar konusunda doğru bilgi vermediklerini belirterek, “Bir takım kısıtlamaları kaldırdık. Esnaflarımızın, vatandaşlarımızın bu şekilde çalışmalarını arzu ettik; ama bizim bu dönem içinde tedbirlere uymaktan imtina ettiğimizi bir kez daha gördük. Tekrar aynı durumlarla karşılaşmamak için bizim sonuç alıncaya kadar tedbirlerden uzaklaşmamız lazım. Maalesef hala filyasyon ekiplerine doğru bilgi vermeyenler var. Virüsün yayılım hızını artıran bu davranıştan süratle uzaklaşmamız lazım. Filyasyon ekiplerinin soruları doğru bilgilerle cevaplandırılmalıdır. Sakladığımız her bilgi daha büyük tehdit oluşturacaktır” dedi.

“GEREKMEDİKÇE SOKAĞA ÇIKMAYIN”

Vali Günaydın, vatandaşların gerekmediği sürece sokağa çıkmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Vatandaşlarımızın sokağa çıkma nedenlerini sorduğumuzda ‘canım sıkıldı’ diyor. Gerekmedikçe sokağa çıkılmamasını istiyoruz. Vatandaşlar can sıkıntısını gidermek için toplu taşıma araçları ile Cumhuriyet Meydanına geliyorsa bu son derece yanlış ve riskli bir durumdur. Gerekmedikçe toplu taşıma araçlarını kullanmayalım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir