Gündem

Türkiye’de vaka sayısında 3 kat artış oldu! Bakan Koca’dan korkutan açıklama

Türkiye normalleşme sürecini tartışmaya başlamadan vaka artışlarında ki korkunç patlamaları konuşmaya başladı. Son 24 günlük süreç içerisinde vaka sayılarında 3 kat artış oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, sonuçların henüz hastanelere yansımadığını belirterek, vaka sayılarından ki artışların çok daha yüksek olabileceği konusunda uyarılarda bulundu;

VAKA SAYILARI 3 KAT ARTTI

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan koronavirüs günlük vaka tabloları ele alındığında, Türkiye’de son 24 günde vaka sayılarında yaklaşık 3 kat artış olduğu görüldü. 21 Şubat 2021 tarihinde 6 bin 546 olan vaka sayısı, 5 Mart’ta 11 bin 302’ye, 15 Mart’ta 15 bin 503, 16 Mart’ta 16 bin 749 ve 17 Mart 2021 tarihinde ise bu rakam 18 bin 912’ye çıkmış durumda… Yani 21 Şubat ile 17 Mart tarihleri arasında geçen yaklaşık 24 günlük bir süre içerisinde vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmış. Ama vaka sayıları 3 kat artarken ölü sayısı ise hep 60-70 seviyelerinde kalmış.

VAKA ARTIŞLARININ EN FAZLA OLDUĞU İLLER

Son bir haftada vaka sayılarının en fazla arttığı iller ise Samsun, Kilis, Balıkesir, İstanbul, Yalova, Trabzon, Sinop, Ordu, Giresun, Artvin, Osmaniye, Konya, Tokat, Adıyaman ve Edirne oldu.

Türkiye’nin illere göre corona virüsü haritasında “kırmızı” illerin artış gösterdiğine dikkat çeken İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, İstanbul için de tehlike çanlarının çaldığını ve kendi merkezlerinde test pozitiflik oranlarına henüz yansımasa da ilk başvuru oranlarının yüzde 30 oranında yükseldiğini söyledi. Bu konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da ‘’Bilim Kurulumuz bu hafta toplanarak, normalleşme sürecimizin 15 günlük yansımalarını ve aşı konusundaki gelişmeleri değerlendirdi: Son 15 günde, maalesef çoğu ilimizde, vaka artışı görüldü. Sonuçlar henüz hastanelere fazla yansımaya başlamadı’’ dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir