Gündem

Vaka sayılarının patladığı bölgemizde seyahat yasağı gündemde!

Açıklanan son koronavirüs verilerine göre Karadeniz Bölgesi “Çok Yüksek Riskli” iller arasında yer aldı.. Durum böyle olunca Karadeniz bölgesinde seyahat yasağı ve araç denetimleri gündeme gelmeye başladı. Konuyla ilgili değerlendirme yapan uzmanlar Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayılarının düşmemesi durumunda ek tedbirlerin masaya yatırılacağını ifade ediyor.

KTÜ Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, mutasyon virüsünün bölgede etkisini göstermeye devam ettiğini ifade etti. Mutasyonun il il ve bölge bölge farklılık gösterdiğini belirten Aydın, “Samsun bunu yüzde 90’a yakın yaşarken, Trabzon’da yüzde 50’nin üzerine tırmanmaya başladığı rakamlarda yaşıyor. Rize ise yüze 10’un altında bu mutasyonu yaşıyor ancak bu oranlara rağmen bütün bölge kırmızı alanda. Çünkü virüs daha hızlı ve kolay bulaşabiliyor, daha az sayıda virüs insanlarda bulaş meydana getirebiliyor” açıklamasını yaptı.

SEYAHAT KISITLAMASI GÜNDEMDE OLACAK

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı son duyuruya göre “Dinamik Denetim Süreci” kapsamında kolluk kuvvetleri salgın denetimi yapmaya devam ediyor. Kent genelinde son 3 günde vakalarda artış tespit edilmesi ve karantinaya alınan kişilerin artması üzerine şehirler arası seyahat kısıtlaması gündemde olacak. Uzmanlar bunun için bölge genelinde vaka durumlarının değerlendirileceğini ifade ediyor.

“MEVCUT TEDBİRLERLE BULAŞI DÜŞÜREMEDİĞİMİZ KANITLANDI”

Prof. Dr. Aydın, yaptığı açıklamasının devamında mevcut davranışlarla bulaşın düşürülemediğinin kanıtlandığını ifade ederek, şu ifadeyi kullandı:

“Virüs kendini değiştirirken bizim de değişmemiz gerektiğini anlamamız gerekiyor. Uyguladığımız maske, mesafe, hijyen ve kısıtlama kurallarını bir adım ileri taşımak zorundayız. Özellikle vakaların yüksek olduğu şehirlerden düşük olan şehirlere seyahatlerin kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü virüsün bulaşıcılığı arttı, mesafeler ise kısaldı. Taşıtlarda insanlar birbirlerine daha yakın oturdukları için bulaşıcılığın yüksek olabileceğini rahatlıkla anlayabiliriz. Mevcut davranışlarımızla bölgemizde virüsün bulaş oranını düşüremediğimiz artık kanıtlı. 5 haftadır kırmızı alandayız ve sayılarımızda yükselme var. Bu gerçeği değiştirmenin en önemli yollarından birisi önlemlerin artırılması. Bu nedenle şehirler arası seyahat ile sokağa çıkışların denetim altına alınması ve ekstra önlemlerin uygulanması gerekmektedir”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir