Ekonomi

Bankalara borcu olanlara güzel haber geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre bankalara kredi borcu olan ve borcunu ödeyemeyenler için flaş bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, borcu yüzünden takibe düşen vatandaşlar için çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada borcunu ödeyemediği için takibe giren vatandaşlar için yeni bir çalışmanın başlatıldığının müjdesini verdi.

GIDADAKİ FİYAT ARTIŞI

Son dönemlerde gıda ürünlerinde meydana gelen fiyat artışlarının aslında enflasyonu da artırdığını ifade eden Bakan açıklamasında, “Fiyat İstikrarı Komitesi ile enflasyonla mücadelede tüm tarafları aynı masada topluyoruz. Enflasyonla mücadelede para politikaları, mali ve yapısal politikaların bir arada olduğu bütüncül bir bakış açısına gerek duyuluyor” dedi.

TAKİBE GİREN BORÇLAR

Bakan açıklamasının devamında takibe düşen kredi borçları için çalışma başlatılacağını ifade ederek, “Kredi Yaşam Döngüsü Projesi ile bankalarda tahsili gecikmiş alacaklara ilişkin çözümleme birimleri oluşturulmasını arzu ediyoruz” dedi.

Bankalara olan borçları yüzünden takibe düşen ve icralık olan vatandaşlar yapılandırma ve sicil affı bekliyor.

15 MİLYAR LİRA KREDİ BORCU TAKİPTE

Türkiye genelinde şu anda 15 milyar lira kredi borcunun takipte olduğunu belirten Bakan Elvan, ” Şu anda takipteki alacakların miktarı 151,6 milyar lira, yakın izlemedeki krediler 387,5 milyar lira. Bu son derece yönetilebilir durumda. Finansal İstikrar Komitesi, Merkez Bankasının elini güçlendirecek, para politikalarını tamamlayıcı bir rol üstlenecek. Arz sıkıntısı kaynaklı fiyat artışı varsa arza yönelik tedbirlere burada karar verilecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir