Ekonomi

Resmen açıklandı! Bakanlıktan flaş altın kararı!

Geçtiğimiz günlerde gelen bilgiye göre kuyumcularından 500 gram altın teminat şartı getirilmişti. Konuya ilişkin İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık tarafından yapılan açıklamaya göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bu şartın taslak metninden çıkartıldığı ifade edildi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık tarafından yapılan açıklamada, yasal boşluklar sebebiyle, herkesin kuyumcu olmasıyla piyasadaki sorunları daha da artırdığını ifade etti.

“DÜZENLEMEYLE İLGİLİ İTİRAZLARIMIZI GÜNDEME GETİRDİK”

Atayık, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“Taslakla, kuyumcu mağaza açılışlarında yetki belgesinin istenmesi  gibi belli başlı kuralların getirilmesi çok önemlidir. Ticaret Bakanlığı’nın  ‘Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği’nin hazırlanması bir gerekliliktir.  Bakanlık zaten daha çalışmaya başlarken sektörün ilgili kurumlarına taslağı  göndererek görüş istemiştir. Biz de taslak gönderilir gönderilmez düzenlemeyle  ilgili itirazlarımızı gerekçeleriyle de gündeme getirdik.

Geçtiğimiz hafta önce sektörün kurumlarının başkanlarıyla toplandık ve  daha sonra Ankara ve İzmir oda başkanlarının katılımıyla Ticaret Bakanlığı İç  Ticaret Genel Müdürlüğü’nde görüş ve önerilerimizi dile getirdik. Esnafımızı  zorlayacak ve piyasadaki ticari hayata olumsuz yansımaları muhtemel maddeleri  gerekçeleriyle tek tek açıkladık. Zaten İç Ticaret Genel Müdürümüz Sayın Adem  Başar tüm açıklamalarımıza çok olumlu yaklaştı”

DEVLETİN 500 GRAM ALTIN TEMİNATINA İHTİYACI YOKTUR

Atayık, açıklamasında 500 gram altının teminatına devletin ihtiyacı olmadığını, dile getirerek, “Uzun zamandır kuyumcu odalarımız ve derneklerin mesleği düzen altına  almak ve düzgün ticaret yapan küçük ve orta ölçekli esnafı korumak, kuyumculuğun  etik kurallarını yasalaştırmak amacıyla hazırlanan Taslak yönetmelik çalışmasını  kuyumculuğun geleceği adına kritik önemde gördüğümüzü belirtmek isteriz. Taslak  yönetmelikte sektörün gerçekleri ışığında değişiklik önerilerimize de oldukça  pozitif yaklaşan Bakanlık yetkilileri, yetki belgesi verilmesi ve yönetmeliğin  yürütülmesiyle ilgili maddelerde kuyumcu odalarının yer almasını ve sürece dahil  olmaları teklifimize de olumlu yaklaştılar” açıklamasını kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir