Genel

Araç sahipleri dikkat! Son 13 gün!

Ülkemizde her gün trafiğe çıkan milyonlarca araç bulunuyor. Kış aylarında trafik kazalarını azaltmak ve sürücülerin güvenli bir sürüş deneyimi yaşaması adına zorunlu kış lastiği uygulaması uygulanıyor. 1 Aralık 2020 tarihinde başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman sona erecek? Kış lastiği uygulaması cezası ne kadar? Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren kararın sona ermesine son 13 gün kaldı.

1 Aralık 2020 tarihinde başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2021 tarihine sona erecek. Konu ile ilgili denetimler Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı personelleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Belirlenen tarihler arasında trafiğe kış lastiği olmadan çıkan sürücülere idari para cezası kesiliyor.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI CEZASI NE KADAR?

Trafikte güvenli bir sürüş deneyiminin sağlanması amacıyla zorunlu olarak uygulanan kış lastiği uygulamasına uymayan sürücülere 776 TL idari para cezası kesiliyor.

Konuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımlarda yollarda güvenli trafik ortamının sağlanması amacıyla 19 – 21 Şubat tarihleri arasında tüm Türkiye genelinde denetimler yapıldı.

388 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Yurt genelinde yapılan kış lastiği denetiminde kurallara uymayan 89 araçla birlikte 388 aracın trafikten men edildiği aktarıldı. Denetimlerin yapılmasının amacı, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklanan trafik kazalarının engellenmesi ve soğuk hava şartlarında karlı ve buzlu yollarda sürücülere güvenli bir trafik ortamının sağlanması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir