DünyaSağlık

Koronavirüsün ilk defa tespit edilen yan etkisi ortaya çıktı!

Koronavirüs salgını 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Genel olarak virüsün en temel belirtileri arasında, vücut ağrısı, ateş, eklem ağrısı, tat ve koku kaybı görülüyordu. Ancak henüz yeni yeni tanıdığımız virüsün ilk defa ortaya çıkardığı bir yan etkisi olduğu açıklandı.

Amerika Colorado’da 19 yaşındaki bir kadına koronavirüs bulaştı. Virüs genç kadında genital ülsere neden oldu. Uzmanlar konu ile ilgili yaptığı değerlendirmelerinde bu durumun hastalığa bağlı olağan dışı yan etkiler kategorisine eklendiğini ifade ettiler.

DERİ DOKUSUNA ZARAR VERMEYE BAŞLADI

Genç kadının yakalandığı koronavirüs, onda dünya genelinde ilk defa görülen bir yan etkiye neden oldu. Doktorlar ortalama 2 cm genişliğinde oluşan ülsere karşı yaptıkları test sonucunda yaranın koronavirüs yüzünden olduğunu keşfetti. Meydana gelen iltihaplanmanın deri dokusuna zarar verdiği ifade edilirken, genç kadının günlerce tuvaletini yapmakta zorlandığı belirtildi.

İLK BELGELENEN VAKA

Amerika’nın Colorado eyaletinde meydana gelen olayda bu durumun koronavirüs salgını kapsamında ilk defa meydana geldiği için, bu türde meydana gelen ilk vaka olarak kayıtlara geçti.

SEBEBİ ZAYIFLAMIŞ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Doktorları yaptığı açıklamaya göre koronavirüsün ülseri tam olarak nasıl etkilediklerini henüz bilmediklerini ancak, iltihaplanma ve yaralanmanın, zayıflamış bağışıklık sonunda meydana gelebileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir