Gündem

Lokanta, restoran ve kafeteryalar yine mi kapanacak? Vaka artışları ile yeni yasaklar tekrar gündemde

Türkiye’de son bir ayda vaka sayıları yüzde 300’e yakın bir oranda arttı. Mavi renkte olan bazı iller sarıya, sarı risk gurubunda olan birçok il kırmızıya dönerken, günlük vaka sayılarında ki yüksek artışlar tekrar yeni yasakları gündeme getirdi… 1 Mart 2021 tarihinde 9 bin binlerde olan günlük vaka sayıları bugün 21 binin üzerine çıkması ve hergün giderek artan Covid-19 vaka sayıları yine lokanta, restoran ve kafeteryaların kapanacağı hatta 15 günlük sokağa çıkma yasağı uygulaması konusu ayrı bir gündem maddesi oluşturdu. Uzmanlardan peş peşe flaş açıklamalar geldi.

70 İLDE VAKA SAYILARI KATLANARAK ARTTI

Dün Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu anda Türkiye’de 400 bin civarında mutasyonlu virüs vakası olduğunu açıklarken, diğer bilim kurulu üyeleri üçüncü dalga uyarısı yaptı. Peş peşe yapılan uyarılar sonrasında, başta lokanta, restoran, kafeteryalar ve diğer sosyal tesislerin tekrar kapatılması konusu tartışılmaya başlandı. Esnaf, ‘’bir gün dahi kapatılmaya maddi olarak tahammülümüz kalmadı’’ açıklamalarını yaparken, bilim insanları ise 70 ilde katlanarak artan vaka sayılarına dikkat çekti.

Prof. Dr. Vefik Arıca: Burdur, Afyon, Kırıkkale, Sinop, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gümüşhane, Muş ve Mardin illeri hariç tam 70 ilde vaka sayısı bir önceki haftaya göre artış gösterdi.

Konu sadece vaka sayıları ile alakalı değil… Günlük koronavirüs tablosunda yer alan yeni vaka sayılarının haricinde hasta sayıları da hızla artmaya başlandı. Korona aşısı uygulamaları devam etmesine rağmen örneğin sadece İstanbul’da hasta sayısı 4 hafta önce bin 507 iken, bugün 5 bin 547’ye yükselmiş durumda.

AŞILAYACAĞIMIZ ONLARCA KİŞİYİ KAYBEDECEĞİZ ENDİŞESİ

Vaka artışlarına dikkat çeken Doç. Dr. Osman Elbek, ‘’Sonbahardan beter günler bizi bekliyor’’ derken, Prof. Dr. İrfan Serdar Arda ise ‘’Nüfusun yüzde 87’si riskli bölgede. Bu demektir ki, önümüzdeki 2 hafta hasta ve yatış sayısı en az 2 kat artacak. Ve yoğun bakıma yatmak zorunda kalacak. Aşılayamadığımız onlarca kişiyi 1-2 ay içinde kaybedeceğiz’’ açıklaması yaptı…

AŞILAR NEREDE?

Salgının hızla ilerleyeceğine dair geçtiğimiz ay uyarılarda bulunan uzmanlardan Prof. Dr. Ahmet Saltık, vaka sayılarının bu denli artmasına rağmen aşıların nerede olduğunu sordu. Konu ile ilgili yatığı açıklamada ‘’Hasta sayısı 20 bini geçti! 28 Şubat’ta 8 bin 400 idi, 2.5 kat! ‘Bir kasırga olur açılım’ demiştik haftalar önce. Masum insanlar ölüyor, AKP seyirci. Böyle salgın yönetimi olmaz! Tüm ülke yaşam hakkına sahip çıkmalı. Muhalefet oyuna gelmesin. Gündem salgın, aşı nerede?’’ dedi.

50 MİLYON KİŞİ RİSK ALTINDA

Prof. Dr. Güner Sönmez: 8 Şubat’ta ve şimdiki vaka sayısına göre risk haritasına göre Türkiye kızarıyor. Yüksek risk grubundaki illerin toplam nüfusu 50 milyonu geçti. Yeni vakaların aylık artış oranı yüzde 143 oldu.

KENDİNİZİ VE SEVDİKLERİNİZİ KORUYUN

Prof. Dr. Şervan Gökhan: Maalesef vaka/hasta sayıları artıyor ve harita giderek kırmızı renge dönüyor. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir