Ekonomi

Dolar/TL haftaya nasıl başladı? 1 Dolar ne kadar?

Hafta içi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı açıklaması ve ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile MB başkanlığındaki değişim sonrasında dolar fiyatları dikkat çekti. Özellikle dün akşam saatlerinde Asya piyasalarının açılmasıyla 8 bandını aşan dolar fiyatları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, Dolar/TL haftaya nasıl başladı? 1 Dolar ne kadar oldu?

TCMB’de Asya piyasalarının ilk işlemlerinde 8,35’e kadar yükselen dolar fiyatlarının neden bir anda yükseldiği de araştırılıyor. Asya piyasalarında dolar yüzde 16 oranında değer kazandı. Geçtiğimiz haftayı 7,21 TL’den kapatan dolar, yeni haftaya dalgalı bir şekilde başladı. Dolar fiyatlarında anlık dalgalanmalar halen devam ediyor. İşte piyasalardan alınan son rakamlar..

22 MART PAZARTESİ DOLAR FİYATLARI

Dolar 22 Mart Pazartesi sabah 08.00 civarında 8,07 TL’den işlem görürken, Euro’da aynı saatlerde 9,59 TL’den işlem görüyordu.

Ancak 190.15 itibariyle dolar 7,77 TL’den işlem görürken, Euro 9,23 TL’den işlem görüyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Dün akşam saatlerinde Asya piyasalarında doların 8 TL bandını aşması, dolar neden yükseldi? sorusunun sorulmasına neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, fiyatların görece çok daha düşük işlem hacimlerinde olduğunu ifade etti.

Kasım 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal, 19 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Ağbal’ın yerine kararname ile Prof. Dr. Şahap atanmıştı. Bu karar Merkez Bankası’nın faiz kararını yüzde 17 olarak beklenirken, yüzde 19 olarak açıklanmasından 2 gün sonra duyurulmuştu.

DOLAR DAHA YÜKSELECEK Mİ?

Konu ile ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Henrik Gullberg, Türk lirasının yukarı yönlü değer kazanacağını düşündüklerini, Perşembe günü düzenlenen toplantı sonrasında durumun umut verici olduklarını belirtirken, şu anda bu umutlarının azaldığını dile getirdi. Uzman isim, TL’nin yukarı yönlü değer kazanacağını düşünenlerin azaldığını belirtiyor.

Aynı zamanda Asya’daki ilk rakamlarının açıklanmasının ardından TL’de ciddi satışların olduğu ve kamu bankalarının da TL’ye destek vermek için yaptığı hamlelerin yetersiz kaldığı ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir