Bilim, TeknolojiEkonomi

İnternetten alışveriş yapanlar buna çok dikkat edin! Uyarı yapıldı!

İnternetin hayatımızda daha fazla yer kaplamasıyla birlikte son dönemlerde internetten online alışverişi daha sık yapar hale geldik. Ancak konu ile ilgili TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal tarafından flaş bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada e-ticaret alışverişlerinde dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

Bakal, yaptığı açıklamasında e-ticaret alışverişlerinde dolandırıcılığa dikkat çekerek, üst üste gelen mesajlara karşı alışveriş yapanların mutlaka dikkatli olması gerektiğini söyledi. İşte detaylar

SALGIN DÖNEMİNDE YOĞUN BİR ŞEKİLDE KULLANILDI

Geçtiğimiz yıldan itibaren hayatımızda olan koronavirüs sebebiyle online alışverişe daha fazla yöneldik. Özellikle teknoloji ile yeni tanışan kullanıcıların mutlaka evdeki Z kuşağı bireylerden destek alması gerektiğini belirten Bakal, dijitalleşen dünya karşısında tüketicilerin de ayak uydurması gerektiğinin altını çizdi.

“TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMAYA ÇALIŞANLAR DOLANDIRICILARIN GAZABINA UĞRUYOR”

Sanal kartlarla ilgili çok fazla şikayet aldıklarını ifade ederek, şu uyarılarda bulundu:

“Dijitalleşen dünyaya tüketicinin ayak uydurması gerekiyor. Para yollama, alışveriş, fatura ödeme gibi birçok işlemlerimiz artık tek tuşla yapılabiliyor. Konuya hakim olanlar için bu durum büyük bir avantaja dönüşürken, ayak uydurmaya çalışanlar ise dolandırıcıların gazabına uğrayabiliyor. Z kuşağı, teknolojinin kullanımında çok daha başarılı”

BU DURUMLA KARŞILAŞIRSANIZ

Son dönemlerde artan şikayetlere ilişkin örnekler veren uzman isim, şunları söyledi:

“Sanal ortamda kitap satın almak isteyen bir tüketici, alışveriş onay şifresi telefonuna gelmediği için işlemi gerçekleştirememiş. GSM operatörünü aradığında, yaşanılan mağduriyetin sebebinin ‘içerikli mesajlarda yönlendirme’ girişimi olduğu bilgisini almış. Müşteri hizmetleri yetkilisinin talimatlarını yerine getirdikten sonra e-alışveriş esnasında gelmeyen mesajların üst üste geldiğini şikayet dilekçesinde belirtmiş. Anlaşılıyor ki dolandırıcılar sanal kartlara saldırıyor. Alışveriş esnasında böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka GSM operatörünüzü arayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir