Gündem

Bakan Koca acil toplantı düzenledi! 5 ilde durum çok ciddi!

Koronavirüs salgınına ilişkin dün gece yarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan tedirgin eden bir açıklama geldi. Günlük vaka sayısının 20 binin ve vefat sayılarının da 100’ün altına düşmediği ülkemizde salgın resmen alarm veriyor. Koronavirüs risk haritasında kırmızı renkli olan illerin sayısı 25’ten 39’a çıktı. İllerden peş peşe yüz yüze eğitime ara verilmesi kararı gelirken, vatandaşlara uyarılar da peş peşe yapılıyor.

Gece yarısı Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Koca, vaka artışının devam ettiğini ve il yöneticileri ile koordinasyona geçtiklerini şu sözlerle ifade etti:

“Vaka artışı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta en çok vaka artışı yaşanan il yöneticilerimizle korordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Tecrübelerimiz bu artışı göğüslemeye yeterli. Yerinde karar, yerinde tedbir, etkili mücadele ile virüse fırsat vermeyeceğiz”

14 İL DAHA KIRMIZI OLDU

Açıklanan son verilere göre 14 ilin daha rengi kırmızı oldu. Her 100 bin kişide en çok vaka olan iller Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova olarak sıralanırken, en az vakanın olduğu iller Şırnak, Siirt, Hakkari, Mardin ve Şanlıurfa olarak belirtildi.

5 İL ALARM VERİYOR

Dün akşam Bakan Koca’nın düzenlediği toplantıya göre vaka artışının yaşandığı iller İstanbul, Kastamonu, Erzincan, Çankırı ve Yalova olarak belirtildi. Yöneticilerle video konferans yöntemi ile görüşen Bakan Koca, bir kere daha tedbir uyarısında bulundu.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR DAHA KÖTÜ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın Karadeniz Bölgesi’nde çok daha etkili tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Virüs daha hızlı bulaşmasına rağmen bizim davranışlarımızda hiçbir değişiklik yok. Bu bölgenin artık il pandemi kurullarıyla yönetilecek durumdan çıktığını görmemiz lazım. Karadeniz Bölgesi için majör kararların alınabilmesi ve bunun için Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu’nun devreye girmesi gerekiyor.

Bu bölgedeki seyahatlerin ve eğitimlerin mutlaka denetim altına alınması gerekiyor. Her türlü organizasyon denetim altında yapılmalı. Aksi halde önümüzdeki haftalar daha kötü günler bizi bekliyor olabilir”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir