Gündem

22 şehre Ramazan ayı için ek yasaklar geliyor!

Gelen bir son dakika haberine göre Ramazan ayı için risk durumu yüksek olan 22 il için yeni ek yasaklar gelecek. Şehirlerdeki son durumun, Nisan ayının ilk hastasında belli olacağı aktarılırken, Ramazan ayında vakaların yayılmasını engellemek adına ek tedbirlerin alınabileceği belirtildi.

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte yeni yasaklar yavaş yavaş gündeme gelmeye başlamıştı. Türkiye ilk defa 2020’nin Ramazan ayına kısıtlamalarla girmiş, bayramda sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. 2021 yılı içerisindeki Ramazan ayında da 22 şehir için kısıtlamaların gündemde olacağı belirtildi.

VAKALAR DURDURULAMIYOR

Ülkemizde her geçen gün artmaya başlayan vaka sayıları durumu daha kötü bir hale getiriyor. Açıklanan son tablo incelendiğinde vaka ve vefat sayısının yükseldiği görüldü. Sadece 22 Mart koronavirüs tablosunda 20 binden kişinin hasta olduğu ve 100’den fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği görüldü.

Sağlık Bakanlığı aynı zamanda Cumartesi günü açıklamış olduğu 100 binlik nüfusa denk gelen vaka sayısını paylaştı. Buna göre 17 kırmızı olan şehirlerin sayısı 39’a yükseldi.

HANGİ YASAKLAR GELEBİLİR?

Gelen bilgiye göre eğer durum 22 şehir için kötüye gitmeye devam ederse, restoran ve kafeler yeniden paket servise geçebilir. 5, 6,7, 9, 10 ve 11. sınıflar için alınan yüz yüze eğitim kararı yeniden uzaktan eğitime çevrilebilir. Aynı zamanda bu iller için Pazar günleri sokağa çıkma yasağı getirilebilir.

RAMAZAN AYI İÇİN KRİTİK HAFTA NİSAN AYINDA

Ramazan ayı için alınacak tedbirler öncesinde, Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak olan veriler ön plana alınacak. Açıklanacak olan haritada 22 şehir çok riskli iller arasında olması durumunda Ramazan ayı için ek tedbirlerin alınması gündeme getirilecek.

2021 RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir