Eğitim

Bakan Selçuk’tan son dakika uzaktan eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından son dakika bir uzaktan eğitim açıklaması yapıldı. Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada uzaktan eğitimin kalıcı olacağının altı çizildi. Özellikle ortaokul öğrencilerinin bu sürece daha kolay adapte olduğunu belirten Bakan Selçuk, bu platform üzerinde önemli ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Türkiye 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitim ile tanışmıştı. Uzaktan eğitime başlanmasının üzerinden tam 1 yıl geçti. Bu süreç içerisinde eğitim ve öğretim ağırlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve EBA TV üzerinden yürütülüyor.

UZAKTAN EĞİTİM ARTIK KALICI OLACAK

Bakan Selçuk açıklamasında, salgın bitmiş olsa bile uzaktan eğitimin artık hep hayatımızda olacağını belirterek, “Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik” dedi.

“EBA, DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN EĞİTİM SİTESİ HALİNE GELDİ”

Salgın döneminde daha da güçlendirilen uzaktan eğitim öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından sıkça kullanıldığını belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Uzaktan eğitim dönemi, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü.

Bakanlığımızın halihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi”

YÜZDE 77 KATILIM SAĞLANDI

Uzaktan eğitime yüzde 77 oranında katılım sağlandığını söyleyen Bakan Selçuk, “Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Eğitim yılı 1’inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir