Ekonomi

Ziraat Bankası müşterisi olanlar dikkat! Hemen kontrol edin!

Gelen bir son dakika haberine göre Ziraat Bankası müşterisi olanlar için çok önemli bir duyuru yapıldı. Milyonlarca banka müşterisi olanları yakından ilgilendiriyor. Müşterilerin, belirtilen tarihe kadar mevduat hesabı olanların hesaplarını hemen kontrol etmesi gerektiğini ifade edildi.

Mevduat hesabı olanların kontrol etmeleri gerektiği ifade edildi. Kullanılmayan hesaplardaki paralar zaman içerisinde zaman aşımına uğrayabilir. Bankadan yapılan açıklamanın detayları ve sorgulama ekranı haberimizde

HESABI OLANLAR DİKKAT

Bankalarda binlerce kullanılmayan hesap bulunuyor. Bu hesapların içerisinde paralar unutulabiliyor. Durum böyle olunca bankalar, bu hesapları belirli bir süre sonra devrediyor. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde herhangi bir işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesap açıldı. Aynı zamanda 10 yıldır işlem yapılmayan 217 milyon TL para ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredildi.

BANKA YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Ziraat Bankası, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak  on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

2021 YILI İÇERİSİNDE ZAMANAŞIMINA UĞRAYACAK YATIRIM HESAPLARI

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. maddesinde “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

 2021 yılında zamanaşımına uğrayacak olan yatırım hesaplarını görebilmek için Zamanaşımına uğrayan hesapları görebilmek için tıklayınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir