Gündem

Açıklama geldi! Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66’yı geçti!

Türkiye’nin gündeminden uzun bir süredir düşmeyen koronavirüs salgınına ilişkin son dakika açıklaması geldi. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, yaptığı açıklamasında yoğun bakım doluluk oranının şua anda yüzde 66 oranını geçtiğini doluluğun artması durumunda ciddi bir alarm söz konusu olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, yapmış olduğu açıklamasında “Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu doluluk oranı bir miktar daha artarsa; örneğin yüzde 80’leri geçerse daha ciddi bir alarm söz konusu olacaktır” dedi.

“CİDDİ BİR ALARM SÖZ KONUSU OLACAKTIR”

Ülke genelinde vaka artışı ve hastanelerdeki doluluk oranını değerlendiren uzman isim şu açıklamayı yaptı:

“Bizim ülkemizdeki yatak doluluk oranı ve yoğun bakım doluluk oranı, hastanelerin mücadelesinde en önemli parametrelerden bir tanesi. Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu yüzde 66’lık doluluk oranı sadece Covid-19 hastalarının artışı ile ilgili bir oran değil; diğer hastalar da bu oranın içinde. Benim şahsi kanaatim bu doluluk oranı bir miktar daha artarsa; örneğin yüzde 80’leri geçerse daha ciddi bir alarm söz konusu olacaktır. Ve bu sonuç, ‘ülke genelinde tam kapanma’ demeyelim; ama kısıtlamaların daha ciddi bir şekilde ortaya çıkma zaruretini doğurabilir”

EKSTRA TEDBİR ALINMASI

Oğuztürk, açıklamasının devamında Türkiye geneli bir kısıtlama şekilde yasağı beklemediğini belirterek, ekstra tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olacağını şu şekilde ifade etti:

“Genel kapanma şeklindeki bir sürecin oluşma ihtimalini çok düşük görüyorum. Kısmi şekildeki uygulamaların ülke geneline yayılma ihtimali olabilir. Yani hafta sonlarının tekrar 24 saat bazında kapanma ile ülke genelinde bir sürecin tekrar bu şekilde aktive olması gündeme gelebilir. Ama bu vaka sayılarıyla birlikte doğru orantılı oluşabilecek bir durum. Bu anlamda eğer veriler artış sürecine geçerse, ekstra tedbirlerin alınması da kaçınılmaz olacaktır”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir