Ekonomi

Her ay 93 ile 118 TL arasında elektrik yardımı almak için başvuru işlemleri başladı!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay 93 ile 118 TL arasında elektrik yardımı yapıyor. Elektrik faturası yardımı almak isteyen vatandaşlar, başvuruların nasıl yapılacağını, kimlere elektrik yardımı yapıldığını merak ediyor. Başvuru işlemleri başladı! İşte detaylar….

AİLE BİREY SAYISINA GÖRE YARDIM MİKTARI

Aile Bakanlığı, barınma-gıda yardımı adı altında ihtiyaç sahibi ailelere elektrik tüketim desteği yardımı yapıyor. Başvurusu kabul edilen hanelere her ay en az 93 TL en fazla 118 TL elektrik faturaları için indirim desteği sağlanıyor. Bu bağlamda;

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh,
3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,
4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanıyor…

KİMLER ELEKTRİK YARDIMINDAN FAYDALANABİLİR?

Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsamaktadır. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler faydalanmaktadır.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Elektrik parası yardımı için bulunduğunuz ilin Kaymakamlıklarına ve Valiliklerine şahsen giderek, gelir verginizi beyan ederek başvuru yapmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz yardım talebi sonrasında, Aile, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yetkili Mütevelli Heyeti tarafından evinize ziyarette bulunulur ve yaşadığınız evin size ait olup olmadığı, kira ise ne kadar kira verildiği, ailenin geliri toplamı hane sayısına bölünerek kişi başına düşen aylık geliri miktarları dikkate alınarak, elektrik veya başka da sosyal yardım alıp almayacağınıza karar verilir.

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan hanelerin elektrik parası yardımı alması mümkündür.

FATURA ÖDEMELERİ

Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp, hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmeleri yeterlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir