Genel

Aracı olanlar dikkat! Bugünden itibaren yürürlüğe giriyor, artık zorunlu oldu!

Aracı olan milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren önemli bir karar açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre artık yeni otopark yönetmeliği resmiyet kazandı. Buna göre 20 ve üzeri araçlık otoparklarda yüzde 5’lik kısmı elektrikli araçlara ayrılacağı ve buralarda şarj alanlarının zorunlu olacağı belirtildi.

Alınan kararın devamında 80 metrekare altı her 3 daire için 1 tane, 80 metrekare ve 120 metrekare arasında her 2 dair için 1 tane otopark zorunlu olacak.

ŞARJ ÜNİTESİ ZORUNLU OLDU

20 ve üzeri zorunlu otopark yeri olan yeni yapılacak binaların otopark alanlarının yüzde 5’i elektrikli araçlar için ayrılacak ve şarj ünitesinin olması da zorunlu olacak. Düzenleme Resmi Gazete yayımlandı.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de Otopark Yönetmeliği yayımlandı. Konutlarda bahçelere açık ve kapalı otopark alanı yaratma hakkı getirildi. Belirtilen bir otopark alanı yaratıldığı zaman 30 cm toprak örtüsüyle kaplanıp, yeşillendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Aynı zamanda yayımlanan yönetmeliğe göre tek bağımsız bölümlü villa gibi yapılarda yaya kaldırımında geçişleri engellememek için bütün bahçe alanı otopark gibi düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir