Genel

Uzman isim açıkladı! Artık Türkiye’de Downburst’u artık çok sık göreceğiz!

Türkiye Mart ayının sonuna gelmesine rağmen, son dönemlerde soğuk hava dalgasının etkisi altında. Yurdun pek çok kısmını etkisi altına alan kar yağışı öncesinde ani dolu yağışları herkesi şaşırtırken, Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur’dan herkesi şaşırtan bir açıklama geldi. Abur, yaptığı açıklamasında artık Downburst isimli doğa olayının Türkiye’de çok sık görüleceğinin altını çizdi.

Downburst isimli doğa olayının ülkemizde yeni yeni etkisini göstermeye başladığını ancak bundan sonra daha sık görüleceğini belirtti. Türkiye anında değişen hava değişimleri, herkesin aklına küresel ısınma olayını getirse de henüz Türkçe bir karşılığı olmayan Downsburst terimi hayatımıza giriyor. Peki, Downburst?

DOLU PARÇALARININ BÜYÜMESİ

Geçtiğimiz günlerde yurdun bir kısmında ani olarak etkisini gösteren dolu yağışları şaşırtan görüntülere sahne olmuştu. Bu olayları değerlendiren Abur, şu sözleri kullandı:

“Bu hava olayını yavaş yavaş hissetmeye başladık. Bunu yağmur damlalarının büyümesiyle anlayabiliyoruz. Özellikle dolu dediğimiz buz parçalarının büyümesiyle çok daha iyi tanımlayabiliriz. Yani o ceviz dediğimiz dolu parçalarının çok daha büyümesi Downburst’un özelliği olarak kayda geçiyor. Süper hücreyi tanımlamasını da kullanıyorduk ama bu terim bizim için yeni”

DOWNBURST NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

ABur, Downburst olayının gerçekleşmesine ilişkin şunları söyledi:

” Aslında bu hava olayını yere doğru patlama ve savunma olarak kendi dilimizde tanımlayabiliriz. Çok sıcak ve nemli hava yukarı doğru yükselip çok soğuk havayla çatışınca aşağıya doğru hızlı bir şekilde hava inmeye başlıyor. Çok güçlü bir şekilde yere inip denize çarpmasıyla birliktede de hortumdan çok daha güçlü ve çok daha hasar bırakan hava olayı meydana geliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir