Gündem

Davutoğlu’ndan flaş iddia! Türkiye koronavirüs risk haritasının rengi kongreler yüzünden değiştirilmedi!

24 Mart Çarşamba günü Ankara’da AK Parti 7. Olağan Kongresi düzenlendi. Düzenlenen kongreden gelen kalabalık ve sosyal mesafesiz görüntüler, sosyal medyada derin yankılar oluşturmuştu. Konuyla ilgili Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Davutoğlu yaptığı açıklamasında vakaların artması ile birlikte Ankara’nın risk haritasının sarıdan kırmızıya döndüğünü ancak AK Parti ve MHP kongrelerinden dolayı, risk haritasının değişmediğini iddia etti.

ANKARA KIZARDI

Geçtiğimiz hafta MHP’nin Büyük Kurultay’ı, bu hafta da AK Parti’nin 7. Olağan Konfresi Ankara’da düzenlendi. Ankara’da düzenlenen kongrelere ilişkin konuşan Davutoğlu, “Ankara’da vaka artışlarının hızlandığı ve Ankara’nın da kızardığı ama AK Parti ve MHP kongreleri dolayısıyla bunun ertelendiği bilgisi var. Gelecek hafta Ankara da kırmızıya dönerse bunların riyakarlıkları, fırsatçılığı, yalanları bir kez daha ortaya çıkacak” açıklamasını yaptı.

“VATANDAŞA KESİLEN BÜTÜN CEZALAR GERİ ÖDENMELİDİR”

Sözlerine devam eden Davutoğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı AK Parti kongresinin ardından Cumhurbaşkanı ve iktidara düşen görev şudur: Madem ki bunlar bir tehlike teşkil etmiyor, milletimize sosyal mesafeye uymamak dolayısıyla kesilen bütün cezalar geri ödenmelidir. Ceza ödemiş bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, gitsinler ve itiraz dilekçesini AK Parti Kongresi’nin resimleriyle birlikte müracaat etsinler ve bu resimler sosyal mesafe kuralını ihlal etmiyorsa biz de etmiyorduk desinler”

1 MART’TA AÇIKLANAN RİSK HARİTASINA GÖRE İLLERİN DURUMU

1 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşmesinin başlayacağını duyurmuştu. Bu kapsamda açıklanan Türkiye’nin risk haritasında illerin durumu şu şekildeydi:

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman

YÜKSEK RİSKLİ (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan

ORTA RİSKLİ (SARI)

Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars

DÜŞÜK RİSKLİ (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir