Gündem

Mutasyon koronavirüsün risk grubu değişti! Bu kişiler çok daha ağır geçiriyor!

Ülkemizde etkisini gösteren koronavirüs salgınına bir de mutasyon virüs eklenince vakalar resmen kontrolden çıktı. Ülke genelinde artış gösteren vakaların yarısından fazlasının İngiltere mutantı olduğu tespit edildi. Yapılan açıklamaya göre mutant virüsünü gençler çok daha ağır geçiriyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Arslan, yaptığı açıklamasında “Yeni vakaların yarısından fazlasında mutasyonlu virüsü tespit ediyoruz. Eski virüsün yerini artık mutasyonlu virüs aldı. Bu virüs daha çok bulaştırıcılık özelliğine sahip. Çok az bir virüsle bile insanları enfekte edebilmekte” ifadesini kullandı.

YENİ BELİRTİLER VAR

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Uzun, ise yaptığı açıklamasında mutasyon virüsün belirtilerinin değiştiğini ifade ederek, “Samsun’daki vakaların çoğu İngiliz varyantı dediğimiz mutant virüsten oluşuyor. Bu varyant virüs önceki pandeminin ilk dönemine göre biraz daha farklı seyrediyor. Baş dönmesi, bilinç durumunda bozukluk ve baş ağrısı gibi semptomlar var. Buna benzer tam da nedeni belli olmayan semptomlarla gelen bazı özellikle genç grup hastalar var” dedi.

GENÇLERDE HASTALIK DAHA AĞIR GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Uzun yaptığı açıklamasında mutasyon virüsün ağırlıklı olarak gençleri etkilediğini belirtti. Samsun Tabip Odası Başkanı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Funda Furtun Samsun’da mutasyonlu virüsün yüzde 90 oranında arttığını ancak okulların virüsün yayılmasında çok daha etkili olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir