Genel

MGM Haftalık Hava durumu (27 Mart – 2 Nisan 2021)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)  27 Mart – 2 Nisan 2021 tarihleri arasında ki hava durumu tahmin raporunu açıkladı. Açıklanan haftalık hava durumu tahminlerine göre yarın İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde kar ve karla karışık yağmur gözlemlenirken diğer bölgelerde parçalı bulutlu güneş hakim olacak. Pazar günü hava sıcaklıklarının ülke genelinde artacağı, ancak mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Pazartesi günü Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusunda başlayan sağanak yağışlar Salı Günü Marmara’nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu bölgesinde hakim olacak. Çarşamba günü Ege, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hariç, Perşembe günü Egenin Batısında kalan iller hariç olmak üzere yurt genelinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış hakim olacak.

MGM’den yapılan açıklamalarda, yarın yağışların öğle saatlerinden sonra Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük ve Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzeyli, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Karaman çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, Güneydoğu kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu ve Karabük ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığının Ülkemizin batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, güneydoğu kesimlerinde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir