Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklama! Girdiğimiz gibi çıkarız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin flaş bir son dakika açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kararname ile çıkılmasına gelen tepkiler ardından yaptığı açıklamada ”Biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız” dedi.

İstanbul Sözleşmesi

İstanbul sözleşmesi konusunda Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır ve bu adımla da yoluna devam edecektir. Muhalefet bu işi bilmiyor. Biz kararımızı verdik girdik, girdiğimiz gibi de çıkarız. Biz kararımızı bildirdik böylece iş bitmiş oldu. Kimse de ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Bu adımla da yoluna devam edecektir” dedi.

İstanbul Sözleşmesi Resmi Gazete’de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile feshedildi. İstanbul Sözleşmesi’nin Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca yasayla onaylanarak yürürlüğe girdiğini belirten muhalefet ise, böyle bir sözleşmeden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkarılamayacağı ve dolayısıyla, TBMM yeni yasa yapmadıkça İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olduğunu söyledi.

Avukat Metin Günday, sözleşmenin iptal edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada ‘’İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmesi, yürütmenin yasama fonksiyonunu gasp etmesidir; hukuken “yok” hükmündedir. Tabii açık ve bariz bir biçimde hukuka aykırı bu CBK’nin yokluğunu saptayabilecek bir yargı yerinin var olup olmadığı ayrı bir sorun…’’ ifadeleri ile tepki gösterdi.

Hazal Derneği: ”İstanbul Sözleşmesi kadın mücadelesine çok katkı sağlamıştır. #6284 ve bütün söylemsel kazanımlar için minnettarız. Mülteciler, kadınlar, çocuklar ve tüm dezavantajlılar öncelikle korunmaya muhtaçtır. Şiddet uygulanan hiçbir alan mahrem değildir, müdahale kamu sorumluluğundadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir