Gündem

Türk Tabipleri Birliği’nden tam kapanma açıklaması! Yarından itibaren 28 günlük..

Türkiye’de dün açıklanan koronavirüs tablosuyla birlikte vakaların günlük 30 bini bulduğu açıklandı. Kısa sürede vaka sayılarının iki katına katlanması herkesi tedirgin ederken, Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Üyesi Prof. Dr. Pala tarafından flaş bir açıklama geldi.

Pala, yapmış olduğu açıklamasında yarından itibaren 28 günlük tam kapanmaya ihtiyaç olunacağını duyururken, ülke olarak, üçüncü tepe noktasına gidildiğini söyledi. Bunun üzerine gözler yarın düzenlenecek olan kabine toplantısına çevrildi.

28 GÜNLÜK TAM KAPANMAYA İHTİYAÇ VAR

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Kayıhan Pala, son günlerde yaşanan koronavirüs vakalarındaki artışa değindi. Bu noktada da 28 günlük tam kapanmaya ihtiyaç olunduğunu söyleyen uman isim, vakaların yükseliş nedenini şu şekilde açıkladı:

“İki şey oldu: Birincisi, virüsün İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantı Türkiye’de etkisini gösterdi. İkincisi, Türkiye yeniden açıldı. Virüs varyantlarla birlikte yükseldiği halde alınan bu karar, tabloyu daha yüksek bir noktaya getirdi”

TAM KAPANMA VE SONRASI NASIL OLMALI

Prof. Pala, açıklamasının devamında 28 günlük kapanma sürecinde fırın ve hastane dışındaki tüm yerlerin kapanması gerektiğini ancak asıl sorunun 28 gün sonra nasıl açılması gerektiğini olduğunu belirterek, “Önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlamamız gerekir. Ardından fırın ve hastaneler dışındaki iş yerleri kapanmalı. Asıl kritik olan, 28 gün sonra nasıl yeniden açılma kararı vereceğimizdir. Her yer aynı anda açılırsa 28 gün boşa gider. Kademeli açılmalıyız. Temel perspektif, küçük iş yerlerinin önce açılması, büyüklerin geriye bırakılmasıdır” dedi.

BU DURUM BİRİNCİ DALGANIN ÜÇÜNCÜ PİKİ

Türkiye’de salgının birinci dalgasının hiç söndürülemediğini belirten TTB üyesi, “Bu birinci dalganın üçüncü pikidir. Türkiye’de birinci dalga hiç sönümlendirilmedi ki. Uluslararası olarak kabul edilen ölçek, 100 bin nüfusta vaka sayısının 10’un altına düşmesidir. Türkiye bunu hiç yaşayamadı. Salgın kontrol altına alınmadı. O yüzden belli rakamlara gelip yükseliyoruz” diyerek durumu açıkladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir