GündemSağlık

Mutant virüs çocukları daha çok etkiliyor! Nedeni bilinmiyor!

Koronavirüs salgınıyla uğraşan Türkiye son günlerde ortaya çıkan mutant virüslerle de savaşmaya devam ediyor. Ancak peş peşe gelen açıklamalar özellikle ebeveynleri korkuttu. Yapılan açıklamada mutant virüsün daha çok çocukları etkilediği ortaya çıkarken, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu durumun nedeninin bilinmediğini söyledi.

Herkesi tedirgin eden açıklama Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tarafından yapıldı. Uzman isim yaptığı açıklamasında mutasyon koronavirüsün en çok görüldüğü yaş grubu hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

2 MUTANT VİRÜS VAR

Dr. Ceyhan yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Grip salgınlarına ve mevsimsel griplere yol açan ağırlıklı iki mutant virüs var. Biri H1N1, diğeri de H3N2 dediğimiz varyant. H1N1 İspanyol gribinde ortaya çıkmış; ama gitmemiş, devam etmiş. H3N2 de Asya gribinde ortaya çıkmış, halen dolaşımda. Bir sene bir tip fazla görülüyor, bir sene diğer tip fazla görülüyor, onu başta bilemiyoruz. H3N2 ağırlıklı olarak yaşlıları tutuyor, H1N1 ağırlıklı olarak çocukları ve genç yetişkinleri tutuyor. Buna bağlı olarak da örneğin gebeler daha çok H1N1’den etkileniyor. Ölüm ve düşük oranları artıyor; ama H3N2 o kadar fazla etkilemiyor”

NEDENİ BİLİNMİYOR

Mutasyon virüslerin zaman içerisinde bir yaş grubunu daha çok hasta ettiğini belirten Ceyhan, Türkiye’deki oranının bilinmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu mutasyonun etkilediği bir durum. Zamanla bu mutasyonlar öyle bir hale geliyor ki belli bir yaş grubunu ağırlıklı olarak hasta yapıyor, bazen belli hastalık gruplarında daha çok hastalık yapıyor. Bazen hastalık yapıcı özelliğini kaybediyor, ana vatanı yarasaya gidiyor ve orada kalıyor. Ama insanla temas ettiği zaman yeni bir mutasyon ile tekrar ortaya çıkıyor. Türkiye’deki oranı bilmiyoruz. Bizim, mutant virüs ile orijinal virüslerin klinik sürecini karşılaştıracak kadar süremiz olmadı; bundan sonra değerlendirilir. Ülke çapında bu verileri toplayıp, mutant virüsün klinikte ne gibi değişiklik yaptığını ortaya koymak lazım. Mutasyonda, bir mutant virüs bulduğunuz zaman, genetik yapısı her zaman size ‘bu şunu yapar’, ‘şöyle bir değişiklik yapar’ dedirtmiyor, bunlar inceleniyor. Genetik haritasına göre, ‘şu noktasında değişiklik var’ deniyor; ama o noktasındaki değişiklik virüsün davranışına nasıl yansıyor, onu gözlemle anlayabiliyorsunuz. Bu aslında nedeni bilinmeyen bir durum; ama yeni bildiğimiz bir şey değil”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir