Eğitim

MEB harekete geçti! Müfredatın yüzde 20’si uzaktan eğitimle yapılacak!

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, uzaktan eğitimin nasıl olacağı merak konusu olmuştu. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı resmen harekete geçti. Yapılan açıklamada müfredatın yüzde 20’sinin uzaktan eğitim ile yapılacağı belirtildi. Bu uygulama ilk olarak özel eğitim kurumlarındaki yabancı dil dersleri ile uygulanmaya başlanacak.

Dün Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) “Öğretmenin İyi Olma Hali, Motivasyonu” konulu X. Temel Eğitim Sempozyumu çevrimiçi (online) olarak düzenlendi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yaptığı açıklamasında MEB’in salgının başından beri hızlı bir şekilde uyum sağladığını ifade ederek “FATİH Projesi öncüldü. Bakanlığımız 3 televizyon kanalı kurarak, EBA’nın altyapısı ve erişimini hızlandırmak suretiyle, hem içerik kazanımlarını temin etmek hem de öğretmeni destekleyecek yeni yayınlar üretmek suretiyle sürece çok yönlü katkı sağladı. Bunların hepsi sürecin biricik yöneticisi öğretmene destek olma noktasındaydı” dedi.

“UZAKTAN EĞİTİMİN NE TÜR BİR ÖĞRENME KAYBINA NEDEN OLDUĞUNU GÖRDÜK”

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız yaptığı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlık olarak okullarımızın açık olmasının çocuklarımız, öğretmenler ve anne babalar için ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduk. Bakanlık olarak okullarımızın açık olmasının çocuklarımız, öğretmenler ve anne babalar için ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduk. Uzaktan eğitimi, eğitimin bir parçası olarak öngörmüştük ama bu şekilde bir kapanmanın çocuklarımızda ne tür bir öğrenme kaybına neden olduğunu gördük”

MÜFEDATIN YÜZDE 20’Sİ UZAKTAN EĞİTİMLE OLACAK

Yıldız, açıklamasının devamında pandemi bittiğinde müfredatın yüzde 20’sinin uzaktan eğitim yolu ile yapılacağını belirtti. Uzman isim yeni düzenlemeyi şu şekilde aktardı:

“Özel öğretim kurumları üzerinden gidersek müfredatın yüzde 20’si her zaman uzaktan eğitim yoluyla verilebilsin. Yabancı dil eğitiminde yurt dışından o dili iyi şekilde bilen birine ihtiyaç varsa, ders uzaktan eğitimle verilebilir. Özel öğretim kurumlarımız istedikleri takdirde dünyanın herhangi bir yerinde en iyi yabancı dil hocasını bulup öğrenciyle buluşturabilecek. Sınıf ortamında yine öğretmen kalacak; otorite olarak. İkisi birlikte not verebilecek. Bunu ön çalışma olarak özel öğretim kurumlarında yabancı dilde başlattık. Arkasından diğer branşlarda da çalışmalar yapılacak ama tüm eğitim kurumlarımızda kalıcı hale getirmeyi planlıyoruz”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir