Genel

Yurt dışına seyahat edecekler dikkat! Yeni koronavirüs kuralları geldi!

Gelen bir son dakika haberine göre Sivil Havacılık genel Müdürlüğü tarafından yurt dışına çıkacak olan vatandaşlar için koronavirüs kurallarının güncellendiği duyuruldu. Yapılan açıklamada yolcuların son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ile ibraz etmesi gerektiğini ve bazı ülkelerin Türkiye’den gelen yolcular için ek önlemlerin alındığını belirtti.

Sivil Havacılık Genel Müdülüğü (SHGM) uçakla yurt dışına seyahat edecek yolcular için kuralların son güncel halini paylaştı. Paylaşılan tabloda 159 ülkeye gidecek olan yolcular için ek kuralların getirildiğini duyurdu.

RESMİ SİTEDE YAYIMLANDI

Konuyla ilgili SHGM sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili; Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu yayımlandı”

YAYIMLANAN TABLODA BAZI ÜLKELERİN KURALLARI

Almanya: “Sadece önemli bir rolde hizmet eden veya seyahatlerine acil bir ihtiyaç olan kişiler giriş yapabilmektedir. Ülkeye girişten 48 saat önce yaptırılmış negatif PCR, RT-LAMP ve TMA test sonucu ibrazı gerekmektedir” Uçağa binmeden 72 saat önce negatif PCR testi ile ülkemize gelebiliyorlar. Türkiye’de şu an için seyahat edilmiyor.

Azerbaycan: “31 Marta kadar girişler kapalıdır. Türk ve Azerbaycan yetkili makamları tarafından belirlenmiş kurumlarda uçuştan önceki 48 saat içinde COVID-19 testini yaptırmış ve negatif sonuç almış olmak gerekmektedir” 72 saat öncesinden negatif PCR testi ile Türkiye’ye gelinebiliyor. Türkiye’den seyahat edilmiyor.

Brezilya: “Ülkeye giriş yapacak herkesin uçuş saatinden önceki 72 saat içinde yaptırdıkları RT-PCR Covid-19 laboratuvar testi sonucunun negatif çıktığına dair belgeyi havayolu şirketine ibrazları, ayrıca sağlık bildirimini kağıt ortamında ya da elektronik olarak doldurmaları mecburi” Ülkemize girişleri yasak. Türkiye’den Brezilya’ya seyahat edilebiliyor.

İtalya: “İtalya’ya gelen Türk vatandaşları ile Türkiye’ye seyahat eden İtalyan vatandaşları/ İtalya’da oturum izni bulunan kişiler İtalya’ya dönüşlerinde 14 günlük ev karantinasına tabidir” İtalya’dan negatif test sonucu ile ülkemize gelmek mümkün. Türkiye’den ise sadece eğitim, sağlık ve diğer zorunlu seyahatler için izin bulunuyor.

TÜM ÜLKELERİN KURALLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir