Ekonomi

İkinci el araçlara zam geliyor!

Koronavirüs salgını döneminde fiyatların bir dönem zirve yaptığı 2. el araç piyasasına ilişkin alınan son bilgiye göre fiyatlara zam yapılacağı belirtildi. Konuyla ilgili Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, yapmış olduğu açıklamasında önümüzdeki aydan itibaren zam yapılacağını belirtti.

Başkan Mehmet Ali Özkan, yapmış olduğu açıklamasında, “Önümüzdeki ay itibariyle ikinci el uzun süredir zam yapılmadığı için yüzde 5 ila 10 arası zam yapılır diye düşünüyorum” dedi.

Özkan, açıklamasında her sektörün salgın yüzünden ciddi derece yara aldığını belirtti. İkinci el araç fiyatlarının da bu süreç içerisinde 2 katına çıktığını belirten uzman isim, durumu şu şekilde özetledi:

“Dünyada her sektör son 1 senedir Koronavirüs’le başlayan süreçte çok ciddi yaralar aldı. Otomotiv sektörü çok iyi gidiyordu. Bir ara ikinci el fiyatları neredeyse 2 katına kadar çıktı. Koronavirüs’le beraber insanlar ‘ben toplu araca binmemeliyim’ diyip arabaya olan rağbeti artırdı ama son çeyrekte sıfır araba fiyatları, neredeyse ikinci elden ucuza geldi. Bu durum ikinci el piyasasını çok ciddi etkiledi”

ARACIN SIFIRI İKİNCİ ELDEN DAHA UCUZ

İkinci el araçlarına son dönemde o kadar çok zam geldi ki, araçların sıfır fiyatı, ikinci el araçlardan daha uygun hale geldi. Ancak geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yer alan araçlardaki taksit gelişmesi, ikinci el araca olan talebi artırmaya başladı.

“ŞU AN İKİNCİ ELDE FİYATLAR ÇOK CAZİP”

Başkan Özkan, açıklamasının devamında ikinci el araç alacakların bu dönemdeki fiyatları değerlendirmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

“100 liraya bir araba alıyorsunuz, 110 liraya satacaksınız ama aynı arabanın sıfırı 90 lira. Böyle olduğu için şu an ikinci el piyasası durağan. 3-4 aydır ciddi durağanlık var. Ama geçenlerde taksit sayısı 60’a çıktı, biraz daha önümüzü görmeye başlıyoruz. Şu an ikinci elde fiyatlar çok cazip. Eğer ihtiyacı görecek araba almak isteyenler varsa; ikinci elde de sıfırda da ciddi bir fırsat var. Önümüzdeki ay itibariyle ikinci el uzun süredir zam yapılmadığı için yüzde 5 ila 10 arası zam yapılır diye düşünüyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir