Bilim, Teknoloji

Bu telefonları kullananlar dikkat! Tüm bilgileriniz ele geçiriliyor!

Gelen bir son dakika haberine göre Android işletim sistemine sahip olan telefonlar için yeni bir virüsün ortaya çıkıldığı duyuruldu. Bu virüs, Andorid telefonlara, işletim sistemi güncellemesi gibi davranarak telefonlardaki bilgileri ele geçiriyor.

Yeni tespit edilen bu virüs, Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda yayıldığı ortaya çıktı. Kötü yazılım olarak telefonlara sızan bu virüs, kendini sistem güncellemesi olarak gösteriyor. Virüs telefona girdiği anda bütün kontrolü ele geçiriyor.

KENDİNİ GOOGLE PLAY’DAN GELEN BİR GÜNCELLEME GİBİ GÖSTERİYOR

Konuyla ilgili açıklama güvenlik şirketi Zimperium başkanı Shridhar Mittal tarafından yapıldı. Mittal, yaptığı açıklamasında kötü amaçlı yazılımdan bahsetti. Uzman isim açıklamasının devamında Google Play’de bu virüsün henüz görüntülenmediğini belirtti. Virüs kendini, Google Play’dan gelen bir güncelleme gibi gösterdiği için son derece tehlikeli..

VERİ TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYOR

Kullanıcılara gönderilen bildirime tıklanması halinde verileri toplamaya ve daha sonra paylaşmaya başlayan virüs, aynı zamanda cihazın uzaktan kontrol edilmesini de sağlıyor.

Virüs telefona yerleştiği zaman mikrofon aramalarından ortamdaki sesleri kaydedebilir, akıllı telefon kameralarından ortamın görüntüsünü kayıt altına alabilir. Aynı zamanda klavyeden girilen tüm veriler kopyalanabilir.

BU VİRÜSTEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Virüsün henüz Google Play’de görülmediğini ancak görünmesi durumunda alınması gereken tedbirler sıralandı. Android işletim sisteminde bulunan bütün virüslerden korunması adına telefonların sık sık taranması gerektiği belirtildi. Aynı zamanda APK. olarak yüklenen her türlü dosyada risk olduğunun da altı çizildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir