Gündem

Aşılar yapılsada vaka sayıları azalmayabilir! Nedeni açıklandı!

Koronavirüs salgını kapsamında Türkiye, aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Ancak Bilim Kurulu Üyesi Prof. D.r Mehmet Ceyhan tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada aşıların yapıldığı oranda vaka sayısının azalacağı düşüncesinin doğru olmadığı belirtildi. Bunun nedenini belirten uzman ismin açıklaması haberimizde..

Her geçen gün artış göstermeye devam eden koronavirüs salgınında dün vaka sayılarının 30 bini geçtiği görüldü. Türkiye’nin salgında 3. piki yaşadığı bu dönemde aşılama çalışmaları hızlandı. Ancak Dr. Ceyhan açıklamasında aşılama ile toplumsal bağışıklığın sağlanması için ancak toplumun yüzde 752inin aşılanması gerektiğini v bu süre içerisinde tedbirlerin gevşememesi gerektiğini  belirtiyor.

TEDBİRLER BİR SÜRE DAHA DEVAM ETMELİ

Twitter hesabı üzerinden bir grafik ile durumu açıklayan uzman isim, aşıların tam olarak işe yaraması için bir süre daha tedbirlerin devam etmesi gerektiğini belirtti. Çin’de aşılamanın az olmasına rağmen vakaların az olmasını da önlemlerin devam etmesine bağlayan Ceyhan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Aşıların yapıldığı oranda vaka sayısının azalacağı düşüncesi doğru değildir. Yani toplumun % 30’unu aşıladığınızda, önlemleriniz yeterli değilse, vaka sayısı artmaya devam ediyor. Bu artış toplumsal bağışıklık sağlayacak düzeyde (% 75) aşılamaya ulaşıncaya kadar devam ediyor.

ABD, Avrupa’nın en yüksek oranda aşı yapan ülkesi Sırbistan’da önlemler gevşediği için vaka sayıları artmaya devam etmektedir. İsrail aşılama devam ederken önlemlere devam ettiği için vaka sayısı azalıyor.

Çin’de henüz aşılama oranı çok düşük olmasına rağmen önlemler sayesinde vaka çok az. Aşıya güvenip önlemleri gevşetmemeliyiz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir