Gündem

Durum çok vahim! 200 işçi alımına 52 bin kişi başvurdu! 45 bini üniversite mezunu..

Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi personel alım ilanı yayımlamıştı. Yayımlanan personel alım ilanında operatör, şoför, ağır vasıta şoförü, büro memuru ve park bahçelerde görevlendirilmek üzere toplam da 200 işçi alınacağını duyurmuştu. Ancak 200 kişilik işçi başvurusuna 52 bin kişi başvurdu! Başvuranların 45 bini üniversite mezunu çıktı..

Başvuruların halen devam etmesi ile birlikte, her geçen gün başvuranların sayısı artıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 200 personel alımına 52 bin kişinin başvurduğunu belirtti. Üniversite mezunlarına hangi işi vereceklerini soran Karalar, bu kişilerin uzmanlık alanlarının farklı olduğunu belirtti.

“ŞİMDİ BU ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA HANGİ İŞİ VERECEĞİZ?”

Belediye Başkanı Karalar, şu sözleri kullandı:

“200 eleman alacağız, şu ana kadar 52 bin kişi başvurdu. Bunların yüzde 90’ını da üniversite mezunları oluşturuyor. Şimdi bu üniversite mezunlarına hangi işi vereceğiz? Bir kere uzmanlık alanları farklı. Mesela kadın, erkek sosyal bilimler mezunu başvuruyor. Onu park bahçelerde mi görevlendireceğiz, ağır vasıta şoförü olarak mı?”

“GENÇLER NE YAPSIN, ÇARESİZ”

Bu durumun altında belediyeler olarak çok ezildiklerini belirten Karalar, şunları söyledi:

“Bu kadar çok üniversite kurulursa ve ona göre iş alanı yaratılmaz ise ülkenin geleceği nokta bu olur. Gençler ne yapsın, çaresiz. Biz de mümkün olduğunca el uzatmaya çalışıyoruz ama bir noktadan sonra tıkanıyor”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir