Eğitim

Vakalar 30 bine dayandı! Okullar kapatılacak mı?

Koronavirüs salgınında açıklanan son verilere göre vaka sayıları 30 bine dayandı. Geçtiğimiz haftalarda okul sınavlarında erteleme kararı alan MEB’in okulları kapatma kararını alıp almayacağı merak ediliyor.

Tedbirlerin alınmasıyla birlikte yüz yüze eğitim belirli kademeler için başladı. Milyonlarca öğrenci, salgına ilişkin alınan tedbirlerle birlikte okullarına geri döndü. Ancak vakaların artmasıyla birlikte okulların kapanıp kapanmayacağı merak konusu oldu.

OKULLAR KAPATILACAK MI?

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte veli ve öğrenciler okullardaki son gelişmeleri ve bu konuda alınacak olan kararları takip ediyor. MEB tarafından yapılan son açıklamaya göre okulların 2 Temmuz tarihine kadar açık kalacağı ve ara tatilin yapılmayacağı belirtilmişti. Vakalarda resmen patlama yaşanması sonrasında okullar tekrar kapanacak mı? sorusu gündeme bomba gibi düştü. Okullarla ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

Bugün düzenlenen kabine toplantısı sonrasında okullarla ilgili bir açıklamanın yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

2021 YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bakan Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla yaz tatilinin 2 Temmuz’da başlayacağını belirtmişti. Ancak daha sonra gelen bilgiye göre okulların 30 Ağustos’a kadar açık kalacağı ve isteyen velilerin öğrencileri telafi eğitimi kapsamında okullara gönderebileceğini söylemişti.

KARNELER NE ZAMAN VERİLECEK?

Bakan Selçuk geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamasında okulların 2 Temmuz’a kadar eğitim vereceğini belirterek, karneler hakkında şunları söylemişti:

“Örneğin lise veya ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma göre nasıl bir ihtiyaç doğarsa, şunu net söylemem lazım. ‘Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.’ gibi bir durumumuz yok. Karnenin tarihini de ona göre düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Vakalara ilişkin tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz yeniden kararlarımızı yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir