Gündem

Yüz yüze eğitim sürecek mi? Sokağa çıkma yasağı mı geliyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklama

Vaka sayılarının 30 bini artması ile yüz yüze eğitim ve Türkiye geneli tam kapamalı sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. 3’üncü piki henüz görmedik diyen uzmanlar tam kapamalı olarak en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğine dikkat çekerken, tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında yapacağı açıklamalara kilitlendi.

Yeniden kapanma kararı çıkacak mı? Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Cumartesi serbestliği devam edecek mi? İstanbul risk haritasında turuncu mu yoksa kırmızı mı oldu? Yeni koronavirüs risk haritası nasıl oldu?… İşte, Erdoğan’nın flaş açıklamalarından bazı satır başları şöyle;

Hukuktan ekonomiye kadar uzanan ve milletimiz tarafından ve milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanan reform programlarımızın, günlerine uygun bir şekilde yürümesini  sağlayacağız… Biz bu reformlara sahip çıkacağız. Toplumun tüm kesimlerinden de kendileri ile ilgili hususların yakın takipçi olmalarını, herhangi bir gecikme ve eksiklik durumunda konuyu önce ilgili kuruma, ardından bizimle paylaşmalarını istiyoruz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Bizim öncelikle vatandaşımıza en önenmi verdiğimiz söz elbetteki sivil bir anayasadır. Merkezinde milletin, insanın olduğu yeni bir anayasa yapmayı hedefliyoruz. Yeni Anayasa için her türlü görüş ve teklife açığız. Milletimizle yeni bir anayasayı ülkemize kazanadıracağımıza inanıyorum.

Sağlık alt yapımızın gücü sayesinde hamdolsun bugüne kadar felaket görüntüleri ile karşılaşmadık. Tedbirleri kimi zaman sıkılaştırarak, kimi zaman genşeterek salgının olumsuz etkilerini en az seviyede turmaya gayret ettik. Salgınla mücadelede korona aşısı uygulamasında oldukta ileri bir seviyedeyiz. Bu süreçte sağlık alanı kadar önemli bir diğer başarımızın üretim, istihdam ve ihracaat tarafını da hatırlatmak gerekiyor.

Vatandaşlarımıza evde tuttukları altınları ekonomimize kazandırma çağrımızı yenilemek istiyorum.

Ülkemizde 103 bin yeni şirket kurulurken, kapanan şirket sayısı 116 bini bile bulmadı.

Devletimizin tüm imkanlarını, sıkıntıya düşen kesimleri desteklemek, üretimi ve sitihdamı teşvik etmek için sonuna kadar zorluyoruz. Şartların el verdiği her durumda, normalleşme adımlarını atarak kısıtlamalardan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz…

Avrupa başta olmak üzere, dünyada ki pek çok ülkeye göre tedbirleri en akılcı ve makul seviyede uygulayan ülkeler arasındayız. Buna rağmen vaka, hasta ve ölüm sayıları arttığında milletimize karşı sorumluluklarımızın gereği tedbirleri güncellemek durumunda kalabiliyoruz.

Salgının yol açtığı cendereden ülkemizi kurtarabilmenin yolu kurallara hasaasiyetle uymaktan geçiyor. Ölüm sayılarının artması bizi mevcut uygulamaların gözden geçirmek zorunda bıraktı.

Çok yüksek riskli olduğunu teşkil eden kırmızı kategoride ki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Yaptığımız değerlendirmeler, bütün bunlar ışığında, şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Türkiye genelinde sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00’den sabah 05:00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategoride ki illerde sadece Pazar günü uygulanan, hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecektir.

Buna karşılık lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de; yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Paket hizmetleri ise mevcut haliyle devam edecektir.

Ramazan ayında ise biraz fedakarlık yapacağız. Ramazan ayında hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulayacağız. Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde kafe, lokantalar sadece paket servisi yapılacak. İftar ve sahur gibi programlar yapılmayacaktır.

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitim ile ilgili beklenen açıklamasını yapmadı… Gözler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çevrildi..

Ayrıntılar geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir