Gündem

Kürşat Ayvatoğlu’na ev hapsi kararı verildi!

AKP Genel Merkezi’nde büro personeli olarak çalıştığı açıklanan, lüks ve şatafat içinde yaşamı ile Türkiye’nin gündemine oturan Hamza Kürşat Ayvatoğlu’na ilişkin mahkeme kararını açıkladı. Açıklanan karar ile tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Kürşat Ayvatoğlu hakkında ev hapsi kararı verildi. Ayvatoğlu ile birlikte adliyeye sevk edilen diğer 5 kişi ise serbest bırakıldı.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN KARARA İTİRAZ

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Kürşat Ayvatoğlu’nun konutu terk etmeme şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ayvatoğlu’nun serbest bırakılmasına itiraz etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, serbest bırakma kararına itiraz etti, şu açıklamayı yaptı:

“Başsavcılığımız tarafından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen ve sorguları yapılan şüpheliler Hamza Kürşat Ayvatoglu ile Ayhan Orhun hakkında ev hapsi, diğer şüpheliler hakkında yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbirine karar verilmiş olup C. Başsavcılığımız tarafından karara karşı derhal itiraz edilmiştir. Kamuoyunasaygıyla duyurulur.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da yazılı açıklama yaparak, son durum hakkında bilgi verdi:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheli Hamza Kürşat Ayvatoğlu hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medyada paylaşılan videoda yanında bulunduğu tespit edilen diğer şüpheliler M.D., M.Y.M., D.O. ve U.K. hakkında başsavcılığımızca gözaltı talimatı verilmiş, şüphelilerden elde edilen bilgi ve yeni deliller çerçevesinde ise Hamza Kürşat Ayvatoğlu bugün sabah saatlerinde yeniden gözaltına alınarak hakkında TCK 188 ve devamı maddeleri kapsamında soruşturma genişletilmiştir.

“Başsavcılığımızca tüm şüpheliler hakkında gerekli dijital incelemelerin tamamlanması ve diğer şüphelilerin yakalanması için ayrıca kolluğa ek gözaltı talimatı verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir.”

Başsavcılığın açıklamasında geçen TCK 188 maddesi, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etme suçunu içeriyor.

İçişleri Bakanı Soylu: Satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kürşat Ayvatoğlu’nun dönem dönem kokain kullandığı, arkadaşlarına satın alıp temin ettiği yönünde bulgulara eriştiklerini söyledi. Soylu, yayınlanan görüntülerdeki olayın 2018 yılına ait olduğunu söyledi:

“Satıcılığı ile ilgili henüz bir bulgumuz yok. Dönem dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının ifadelerine göre bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu ifade yüzde yüz doğru olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri gibi kendilerini aklamak istiyor.”

Soylu, görüntülerin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili olarak, “Birlikte kullandığı arkadaşlarıyla alacak verecek meseleleri var. Meselenin içerisine şantaj girince kamuoyuna veriliyor. Dört mesele var burada: Bir, kullanıcılık var. İki, özendirme mi yapılıyor? Üç, yoksa şantaj olarak mı piyasaya sürdüler? Dördüncüsü de temin. Dördünden biri veya birkaçı” dedi.

AKP’ye nasıl girdi?

Soylu, Ayvatoğlu’nun AKP’ye nasıl girdiğiyle ilgili soruya şu yanıtları verdi:

“Sizin yanınızda çalışan birisi eroin kullanırsa suçlu siz mi olacaksınız? Peki, gazetenizde kullanan biri olsa suçlu siz mi olacaksınız? Mesele belli olur olmaz devlet gereğini yerine getirdi mi? Getirdi. Gözaltına alındı. Mahkemeye çıktı. Mahkeme adli kontrol kararı verdi. Sonra diğerleri gözaltına alındı.

“O, ‘Ben kulanmadım’ dedi. Bu başka bir şey dedi. Şeker diyebilir, pudra şekeri diyebilir, isterse kahve ve kolonya diyebilir, ne derse desin, umurumuzda değil. Bizim görevimiz ne? İşin doğrusunu bulmak. Diğer dört kişiyi de gözaltına aldı arkadaşlarımız.”

7 yılda bu zenginliğe nasıl erişti?

AKP Genel Merkezi’nde büro personeli olarak çalıştığı açıklanan Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks ve şatafat içindeki yaşamını gözler önüne seren görüntüler üzerinden eleştirilerde bulunan Öztrak, “Bu ülkede pandemide kapatılan iş yerlerinde çalışan genç müzisyenler açlıktan, parasızlıktan yaşamına kıyarken; milyonlarca gencimiz işsiz, geleceksiz, anasının babasının eline bakıyor. AK Parti’nin büro çalışanının burnu, ultra lüks arabalarda ‘pudra şekerleriyle’ doluyor. 2014’te Kastamonu Belediyesi’ne kaynakçı kadrosundan giren bu şahıs, 7 yılda bu zenginliğe nasıl erişti? Bu lüks arabalar, bu değirmenin suyu nereden geliyor?” sorusunu sordu. Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

“ASIL BÜRO SAHİPLERİ ACABA NELER YAPIYOR?”

*Eğer AK Parti Genel Merkezi’nde bir büro elemanı bu kadar kısa sürede bu kadar serveti elde edebiliyorsa, böyle lüks bir yaşamı büro elemanı maaşıyla sağlayabiliyorsa o zaman büronun asıl sahipleri acaba neler yapıyor? Şimdi beylerdeki telaş, acaba neyin telaşı? Olayın üstünü kapatmak için profesyonel kalemşörleri tarafından melodram üzerine melodram yazılıyor.

*Olayı soruşturmakla mükellef İçişleri Bakanı da çıkıyor, ‘konuyu siyasileştirmek isteyenler var’ diyor. Elbette suçun şahsiliği esastır ama nüfuz ticaretine konu mekan, siyasi bir mekan ise, birileri kamu gücünü kullanarak servet ediniyorsa bu konu tam da siyasetin konusudur.

HDP Ayvatoğlu için Meclis araştırması istedi

Öte yandan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, partisinin, uyuşturucu madde kullanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada yayımlanan Kürşat Ayvatoğlu hakkında Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeyi TBMM Başkanlığına sunacağını açıkladı.

Paylan, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “AK Parti’nin yolsuzluk çarkının, büro çalışanı Kürşat Ayvatoğlu üzerinden ifşa olduğunu” iddia etti.