Bilim, Teknoloji

Beyaz eşyada yeni dönem! Bu ay itibariyle başladı!

Evlenecek çiftler ya da evini yenilemek isteyenler beyaz eşya araştırması yapıyor. Gelen bir son dakika haberine göre beyaz eşyalarda resmen yeni dönem başlıyor. Mart ayından itibaren beyaz eşya alacak herkesi yakından ilgilendiren bir karar alındı. Buna göre beyaz eşyaların enerji ölçeklendirilmesi D ve A+++ arasındayken, artık bu ölçeklendirme G ve A arasında olacak. Peki, beyaz eşya alırken, nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Enerji sınıflandırmasını kapsayan enerji etiketleri uygulaması hayata geçirildi. Beyaz eşya alacak olan tüketiciler için yeni enerji yönetmeliği bu aydan itibaren uygulanmaya başladı.

GRUPLARA AYRILACAK OLAN ÜRÜNLER

Beyaz eşyalarda bazı ürünler, gruplara ayrılacak. İşte o ürünler:

“Bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makineleri, şarap saklama dolapları da dâhil olmak üzere buzdolapları, dondurucular ve derin dondurucular”

“+” ARTIK YOK

Tüketiciler artık beyaz eşya alırken, “+” ifadeleriyle karşılaşmayacak. Buna göre etiketlerde sadece A (En Verimli) ve G (En Az Verimli) arasında sınıflar olacak. Bu kapsamda beyaz eşya üreticileri yeni yönetmeliğe göre ürünlerini etiketleme sistemine geçmeye başladı. Yeni yönetmeliğe göre tüm değişiklikler yapılacak.

“A” EN SESSİZ

Enerji tüketim bilgisine ek olarak da ürünlerin ses ve su tüketim seviyesi hakkında da bilgi verilecek. Yeni grafiklerde ürünlerde ses seviyesi ile ilgili sınıflandırmalar da olacak. Sınıflandırmalarda A (En Sessiz) ve D arasında olacak.

QR KOD OLACAK

Etiketlerde kullanıcılar için QR kod yer alacak. Tüketiciler ürünlerle ilgili çok daha fazla bilgisinin yer aldığı ürünlerde QR kodu okutarak ulaşmak mümkün olabilecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir