Gündem

Bir ilimizde alarm verildi! Vakalar yüzde 600 arttı!

Koronavirüs salgınına ilişkin son dönemlerde peş peşe kötü haberler gelmeye başladı. Risk haritasında önceden mavi iller arasında olan ve dün itibariyle sarı renge geçen Şanlıurfa’da vakalar yüzde 600 oranında artış gösterdi. İl Pandemi Kurulu, elde etmiş olduğu veriler üzerinde koronavirüse karşı yeni tedbirler alınması için çalışma başlattı.

Alınan son dakika haberine göre Şanlıurfa ilinde bulunan Birecik ve Halfeti ilçelerinde vakaların yüzde 600 oranında arttığı duyuruldu.

TÜRKİYE GENELİNDE VAKA SAYILARINDA ARTIŞ VAR

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye genelinde vaka artışının olduğunun altını çizerek, “Kontrollü normalleşme olarak ifade ettiğimiz, illerin risk durumuna göre kısıtlamaların gevşetilmeye başladığı dönemden sonra Türkiye genelinde vaka sayılarında bir yükseliş olduğu görülüyor” dedi.

Vali açıklamasının devamında gerekli önlemlerin alınmaması durumunda artışın devam edeceğini söyledi. Bu yükselişin durdurulması için büyük çaba sarf edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

YÜZDE 600 ARTIŞ VAR

Özellikle Birecik ve Halfeti ilçelerindeki vaka artışının Gaziantep ve daha batıdan giriş çıkışla bağlantılı olduğu belirtildi. Acil olarak önlem alınmadığı durumda, artışın diğer ilçelerde ve merkezde görüleceğini söyleyen Vali Erin, 2 ilçenin turuncu kategoride bulunduğunu belirtti.

ALINAN YENİ TEDBİRLER

Vali Erin, açıklamasında her iki ilçede uygulanacak olan tedbirleri ise şu şekilde açıkladı:

“Birecik ve Halfeti’ye giriş çıkışlar daha sıkı şekilde denetim altında tutulacak. İlçeye giriş çıkış yapanların ateş ölçümleri, HES kodu sorgulamaları aksatılmadan sürdürülecek. İzolasyon tedbiri alınanlar çok sıkı şekilde takip edilecek. Temaslı takipleri yapılarak izolasyon tedbirlerine uymaları sağlanacak. Tüm ilçelerde olduğu gibi alışveriş merkezleri, lokantalar, restoranlar, düğün salonları ve benzeri yerlerdeki tedbirler sıkı şekilde denetlenecek. Cenaze namazlarındaki kısıtlamalar sıkı şekilde uygulanacak ve taziye kurulmaması sağlanacak. Her iki ilçedeki salgın tedbirleri, İlçe Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla alınacak ve uygulanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir