GündemSağlık

Bakan Varank duyurdu! Yerli sprey aşı hakkında tarih verildi!

Gelen bir son dakika haberine göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son dönemlerde merak konusu olan yerli sprey aşı ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Varank tarafından yapılan açıklamada yerli sprey aşının yıl içerisinde kullanma hazır olabileceğini belirtti.

Bakan Varank, Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde ’Grafen Seri Üretim Tesisisi’nin açılış törenine katıldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Varank, yerli sprey aşı hakkında da heyecanlandıran bir bilgi paylaştı.

BU YIL İÇİNDE KULLANIMA SUNULMASINI HEDEFLİYORUZ

Varank, yaptığı açıklamasında yerli aşıyı geliştirme çalışmalarının devam ettiğini duyurarak, “Burundan uygulanan aşı, virüsün insanları enfekte ettiği yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüs ile daha etkin mücadele edeceği öngörülüyor. Tüm klinik aşamaların tamamlanması durumunda bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz” dedi.

YERLİ SPREYDE SON DURUM

Yerli sprey aşı çalışmalarında son durumu aktaran Bakan Varank, yerli sprey aşının yıl içerisinde kullanıma sunulmasının hedeflendiğinin altını çizdi. Kısa bir süre içerisinde faz-1 insan denemelerine başlayacağını belirten Varank, bu konuda TİTCK’den onay beklendiğini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir