Gündem

Afyonkarahisar’da yapılan keşkek evi inşasına 12 milyon lira mı harcandı?

Afyonkarahisar ili Şuhut ilçesinde yapılan keşkek evinin maliyeti tartışmalara neden oldu. Keşkek evinin inşasına 12 milyon lira harcandığı iddialarını meclis gündemine getiren Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, tepkisini göstererek flaş açıklamalarda bulundu. İşte, o çok çarpıcı açıklamalar…

BURCU KÖKSAL (Afyonkarahisar) – Sayın Başkan, seçim bölgem Afyonkarahisar ili Şuhut ilçesinde keşkek evi olarak inşa edilen resimde gördüğünüz bu konağa 12 milyon lira, eski parayla 12 trilyon lira harcandığı iddia ediliyor.

Eğer bu doğruysa Afyonkarahisarlı esnaf BAĞ-KUR primlerini ödeyemez hâle gelmişken, gençlerimiz için istihdam alanı yaratılmayıp işsizlikle boğuşmalarına neden olunurken, Afyonkarahisarlı çiftçiler borçlarından dolayı icralık olmuşken, soğanlar, patatesler depolarda çürürken, besiciler, yumurtacılar sıkıntı çekerken, KOBİ’ler, iş insanları krediyle ayakta durmaya çalışırken, Atatürk’ün karargâh olarak kullandığı Konarı’daki konak ve Zafer Müzesi bakımsızlıktan kaderine terk edilmişken, müze inşaatı ve yüksek hızlı tren inşaatı tamamlanmazken sırf bir tabak keşkek yemek için bu israfı yapanları ve bu israfa göz yumanları ne bu millet ne de tarih asla affetmeyecektir.

VEYSEL EROĞLU (Afyonkarahisar) – Bugün CHP Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Burcu Köksal Şuhut’taki Keşkek Evi’nin 12 milyon TL’ye mal olduğunu ifade etti, ben bunun yanlış olduğunu belirtmek istiyorum; Şuhut Keşkek Evi için şu ana kadar 1 milyon 218 bin 287 TL, artı KDV harcanmıştır.

Evvela şunu ifade edeyim: Şuhut keşkeği hakikaten bütün Türkiyece meşhur bir keşkektir; coğrafi işareti vardır, hatta Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”sinde methedilmiştir. Bu binanın yapılması… Bu bina, 2 katlı bir bina ve 128 metrekare kapalı alana sahip bir binadır. Bunun 4 tane büyük maksadı var: Birincisi, malum olduğu üzere, Büyük Taarruz Şuhut’tan başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir