Personel Alımı

80 bine yakın ortaöğretim mezunu sağlıkçı atama bekliyor!

Ortaöğretim Sağlıkçılar ve Hemşireler Platformu adında 25 bin üyeli bir platform geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret etti. Ziyarette 80 bine yakın ortaöğretim mezunu sağlıkçının atama beklediğini, 2017 yılından bu yana ortaöğretim hemşirelik bölümünün mezun vermediğini, kamuya atamalarda da sadece lisans mezunu hemşirelerin tercih ediliyor olması nedeniyle 80 bin kişinin çaresiz bir işsizlikle karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Atanmaları son derece yerinde olacaktır

2020 yılında, pandeminin yılında bile sadece 3.500 kişilik bir alım yapıldı. 2021 yılında da herhangi bir alım öngörülmediği için 80 bin kişi işsizlikle, açlıkla, mesleklerini yapamamakla karşı karşıyalar. Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP’li Özgür Özel ‘’Burada bir konuya dikkat çekmek gerekiyor! 2005 yılında kapanan sağlık meslek liseleri 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yeniden açıldı ve özendirildi, teşvik edildi, çocuklara garantili iş yolu olarak gösterildi. Burayı tercih edenleri şimdi yüzüstü bırakmak doğru değil. Böyle bir pandemi koşulunda sağlıkçılara bu kadar çok ihtiyaç varken, sağlık emekçileri yıpranırken, tükenirken, ölürken ve artık birazcık nefes almaya ihtiyaç duyduklarında bu arkadaşlarımızın göreve davet edilmeleri, başlatılmaları, atanmaları son derece yerinde olacaktır’’ dedi. Özel, atamalarla ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü;

Atanamayan anestezi teknikerleri

Adalet ve Kalkınma Partisi görevi devretmeye hazırlandıkça arkada bir enkaz bıraktığını fark ediyoruz. Tüm meslek grupları mağdur, onlardan bir tanesi de anestezi teknikerleri. Üniversitelerin ön lisans anestezi bölümünden mezun olan 80 bin anestezi teknikeri var, ancak bu sayıya yakın bir atama kesinlikle gerçekleştirilmiyor. 2018-2019 yıllarında 4 binin üzerinde, 5 bine yakın öğrenci mezun olmuşken ayrı ayrı, 2018’de sadece 645 kişinin ataması yapıldı. Mezun sayısının beşte 1’i, altıda 1’i kadar atamalar, bu alanda da bir kronik işsizlik noktasına dönüşmüş durumda. Pandeminin artarak devam ettiği böyle bir süreçte hak ettikleri ölçüde atanmaları gerektiği açıktır, bu konuyu da ilgililerin dikkatlerine sunuyoruz.

Kaynak: https://www.kamupersoneli.net/

 

Bir Yorum

  1. Atanamayan Ortopedi Teknikerlerini napicaz pekiii ? Allah rızası için biriside bizimm sesimiz olsun.
    Ortopedi teknikeri atama bekliyor
    1000 atama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir